Dnes je nedeľa, 17.október 2021, meniny má: Hedviga
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

"Boboš" Procházka: Najbližšia mi je čierna muzika

apríl 10, 2013 - 15:02
Vzbudzuje veľký rešpekt u najlepších ústnych harmonikárov Európy. Erich „Boboš“ Procházka sa venuje hudbe viac ako dvadsať rokov a je vyhľadávaným štúdiovým hráčom. Spolupracoval s našimi najznámejšími kapelami či umelcami.
Foto: 

Pán Procházka, ste najuznávanejší hráč na ústnu harmoniku na Slovensku a možno povedať, že aj na území bývalého Československa. Prečo vaša voľba padla práve na ústnu harmoniku?
Paul Butterfield povedal, že nie on si vybral harmoniku, ale harmonika si vybrala jeho. To isté platí aj pre mňa. Do ľudovej školy umenia som chodil na klavír a husle. Hral som aj na bicie v hasičskej dychovke, ale nakoniec zvíťazila harmonika.

Podieľali ste sa na mnohých projektoch rôznych hudobných žánrov, od blues cez rock, pop, šansón, džez až po metal. Ktorý hudobný štýl je vám najbližší? Prečo?
Nedelím hudbu na štýly. Je len dobrá a zlá hudba. V zásade mi je najbližšia celá čierna muzika. Pod čiernou hudbou rozumieme swing, soul, reggae, džez, teda to, čo svetu dali čierni otroci. Týmto spôsobom ukazovali svoje utrpenie svetu a ja sa ho snažím sprostredkovať ďalej.

Existuje nejaký hudobný žáner, ktorý by ste nikdy nezahrali? Prečo?
Existuje, je to opereta. Ale nikdy nehovorím nikdy. Nedokážem si dosť dobre predstaviť, čo by tam harmonika robila.Na platniach či albumoch ste spolupracovali s viacerými slovenskými skupinami, spevákmi a speváčkami. Ktorý album alebo projekt vám najviac utkvel v pamäti?
Tu je ťažko niečo uprednostniť, lebo každý z projektov je osobitý, ale v zásade veľmi rád spolupracujem s Oskarom Rózsom a tak isto s Afroameričanmi zo severu. Dôležité sú vzťahy s ľuďmi, s ktorými spolupracujem, preto ťažko povedať konkrétne, ktorý projekt. Je to celé hlavne o ľuďoch.

S gitaristom Marekom Wolfom ste nahrali nové „bluesové“ CD Diversion. Ako by ste ho charakterizovali?
Sú to naše verzie starých bluesových klasík. Hráme ich tak, ako sa nám páči. Nechali sme pôvodné texty a hudba je vyjadrením nášho pochopenia týchto textov. Melodika a harmónia sa často vymyká zaužívanej interpretácii bluesovych skladieb. Po prekročení hranice konzervatívneho posudzovania žánru by sme mohli Diversion označiť ako bluesovo-alternatívny album.

Aké nové projekty pre vašich fanúšikov pripravujete?
Chceme hlavne veľa hrať a nové CD takto dostať k ľuďom. Máme ambíciu zúčastňovať sa na rôznych koncertoch a festivaloch, aby sme CD čo najviac priblížili ľuďom.

Váš vzťah k autám?
Veľmi rád sa nechávam voziť. Autá viem oceniť, keď sú pekné a dobré. Mimoriadne oceňujem aj dobrú akustiku v aute.

Čo značka Jaguar?
Jaguar je krásna britská klasika. Rovnako ako stíhačka Spittfire, Sherlock Holmes alebo Eric Clapton či fajky značky Dunhill.

Katarína Kližanová Rýsová
Foto: Andrej Kližan a archív E. P.

- - Inzercia - -