Dnes je streda, 27.október 2021, meniny má: Sabína
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Chodítko pre vaše bábätko – áno či nie?

február 20, 2015 - 13:31
Mať doma neposedného drobca, ktorý práve zdoláva svoje prvé kroky, to je nezabudnuteľný zážitok. Prvé krôčiky však neprinášajú len radosť, ale často aj pády a slzičky. Mnohí rodičia preto v tomto období siahajú po chodítkach, ktoré majú detičkám uľahčiť tento náročný proces. Tie však občas môžu viac uškodiť ako pomôcť. Hopsadlá, pavúky, popruhy či vozíky: ako si správne vybrať?
Foto: 
Nech už sa rozhodneme pre akýkoľvek typ, majte na pamäti, že pomôcky na chodenie nie sú urýchlovače času, ktoré naučia dieťa chodiť. Chodítko má byť len malý pomocník, ktorý dodá dieťaťu sebavedomie a pocit bezpečia pri jeho prvých neistých krokoch. Správne chodítko by nemalo zasahovať do prirodzeného vývoja chôdze – len tak si môžeme byť istí, že dieťatku neuškodíme. Tu je prehľad toho, čo je na trhu dostupné. Samozrejme, s našim hodnotením.

Odrážacie chodítko (pavúk) 

Odrážacie chodítka, ľudovo prezývané pavúk, vyzerajú na pohľad lákavo: hýria farbami a zvyčajne majú v sebe zabudované rôzne zvukové a svetelné hračky pútajúce pozornosť dieťaťa, ktoré sa na chvíľu samo zabaví. Ako je to však s nimi naozaj? Po „pavúkovi“ rodičia väčšinou siahajú v čase, keď dieťa ešte nedokáže chodiť samostatne. Dieťa sa v chodítku pohybuje odrážaním nožičiek, čím si osvojuje nesprávne návyky chôdze. Navyše dieťa v chodítku nestojí, je v polosede, čím je chrbtica v neprirodzenej polohe, chodidlo nedošľapuje správne, čo môže neskôr spôsobiť takzvané špičkovanie. Dieťa posadené do „pavúka“ nezískava prirodzenú rovnováhu a hracia doska, ktorá obklopuje dieťatko, potláča obranné reflexy. 
 
Hopsadlá
 
Hopsadlo sa v poslednom čase teší veľkej popularite. Konštrukcia sa jednoducho zavesí o zárubňu dverí a dieťatko si veselo hopsá na mieste. Aj tu je namieste otázka, či mu nemôžeme touto napohľad neškodnou zábavkou nejako uškodiť. Našťastie, hopsadla sa rodičia báť nemusia, ale nemali by sme zabúdať na zlaté pravidlo: všetko s mierou! Odporúčaný čas v hopsadle je maximálne desať minút denne a niektoré dni úplne vynechajte. Odborníci tiež upozorňujú, že hopsadlá sú vhodné iba pre zdravé deti, ktoré majú už dostatočne vyvinuté a spevnené svalstvo dolných končatín, zvládnu samy sedieť, otočiť sa z chrbátika na bruško, lezú alebo sa plazia oboma nohami. Len tak si môžeme byť istí, že dieťatku pri hopsaní nič nehrozí.
 
 
 
Vozík
 
Tak ako „pavúk“, aj vozík láka svojím zaujímavým dizajnom, okrem zabudovaných hračiek môže mať podobu nákupného vozíka, auta, zvieratka či dokonca kosačky. Ponuka na našom trhu je naozaj bohatá. Vozík funguje na princípe tlačenia – dieťa chodí samo opierajúc sa o vozík, vďaka čomu získava správne návyky. Pri kúpe by sme však okrem atraktívneho dizajnu mali dbať aj na kvalitu: vozík musí mať rukoväť v primeranej výške dieťaťa a konštrukcia vozíka musí byť dostatočne pevná, aby dieťa vozík na seba neprevrátilo. 
 
Popruhy na chodenie

 
Dieťa, ktoré sa práve učí chodiť, často zamestnáva celú rodinu. Neustále sa zohýbať nad malým bežcom – to je poriadna záťaž na chrbát. Na trhu je však novinka, ktorá tento problém vyrieši: TATO – Popruhy na chodenie podporujú prirodzený vývoj motorických zručností a koordinácie pohybov, chránia deti pred pádmi, dodávajú im potrebnú sebaistotu a oslobodzujú rodičov od neustáleho zohýbania sa. Ďalšou výhodou je, že ich so sebou môžete vziať kamkoľvek a kde je väčšia zábava ako vonku?
 
Fyzioterapeutka Mgr. Dominika Slížová o popruhoch hovorí: „Popruhy na chodenie odporúčam pre tie deti, ktoré už dokážu stáť na nohách, no ich kroky a chôdza sú neisté. Na rozdiel od odrážacích chodítok – pavúkov, v ktorých je dieťa v polosede, s popruhmi stojí dieťa vzpriamene a prirodzene zaťažuje chrbticu aj dolné končatiny a učí sa vytvárať stereotyp chôdze. Pri nácviku chôdze dieťa nemusíme držať za horné končatiny, vďaka čomu má uvoľnené ramenné kĺby. Plusom je aj to, že rodič si šetrí chrbticu, keďže sa nemusí neustále zohýbať nad dieťaťom. Upozorňujem však, že popruhy by mali slúžiť iba ako istenie dieťaťa pri chôdzi a nemali by sme ich používať skôr, ako má dieťa dostatočne vyvinuté svaly na dolných končatinách a chrbtici tak, že dokáže stáť samostatne.“
 
Rada na záver
Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek typ pomocníka, nezabúdajte, že dieťa sa s nimi zrazu stáva až príliš mobilné a môže sa dostať na mnohé nebezpečné miesta, ako sú rohy nábytku, schody či dokonca cesta plná áut, preto ho nikdy nenechávajte bez dozoru.
 
 
TEN SPRÁVNY ČAS
Kedy bude moje dieťa chodiť? Odpoveď na túto otázku je jednoduchá: keď bude na to pripravené. Väčšina detí začína chodiť okolo 13. mesiaca, niekedy skôr a často neskôr. Každé dieťa je iné a potrebuje svoj čas, preto nemusíme panikáriť a porovnávať svoju ratolesť s rovesníkmi. Dôležitý je predsa zdravý vývoj a ten pozorne sleduje pediater.  
 
Alexandra Okálová
Foto: RED, thinkstock
 

 

- - Inzercia - -