Dnes je pondelok, 18.október 2021, meniny má: Lukáš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Veľvyslanectvo mladých: Poznáme meno víťaza!

máj 01, 2016 - 14:16
Tomáš Kohút z Gymnázia Andreja Sládkoviča v Krupine sa stal tohtoročným víťazom celoslovenskej študentskej súťaže Veľvyslanectvo mladých. Svojim projektom Krupinská bajkovačka zaujal odbornú porotu na čele s Andrew John Garthom, veľvyslancom Veľkej Británie a Katarínou Bielikovou riaditeľkou Slovakia Finance a.s. Tomáš zaujal svojim nápadom vytvoriť a rozšíriť vo svojom rodisku cyklistické trasy. Princípom projektu je vytvorenie pozície „veľvyslanec mladých“ na Slovensku.
Foto: 

Tento rok sa do projektu zapojilo viac ako 50 študentov, do finále sa porota rozhodla vybrať 7 z nich. Tomáš Kohút, ktorý sa stal víťazom piateho ročníka Veľvyslanectvo mladých je menovaný do tejto čestnej funkcie a bude pôsobiť ako zástupca názorov mladých ľudí (študentov) žijúcich na Slovensku. Projekt organizuje týždenník Slovenka. Projekt má za sebou už niekoľkoročnú tradíciu a organizuje týždenník Slovenka. Za ten čas sa pred odbornou porotou vystriedali desiatky mladých ľudí so skvelými nápadmi. Tento rok všetci študenti prezentovali svoje projekty v anglickom alebo nemeckom jazyku, čo tiež hovorí o neustále zvyšujúcej sa úrovni súťaže Veľvyslanectvo mladých. 

Veľvyslancom mladých sa môže stať študent strednej školy so sídlom na území Slovenska, ktorý doposiaľ neobdržal zníženú známku zo správania. Študent sa pri pripravovaní projektu zameriava na čokoľvek, čo prispeje ku skvalitneniu života mladých ľudí v jeho meste. Na všetko, čo vo vybraných mestách chýba, alebo by malo fungovať inak, lepšie. Na projekty súvisiace s výstavbou, rekonštrukciou, projekty  kultúrne,  športové, informačné alebo charitatívne. Študent svoj nápad premení na projekt so športovým, informačným, kultúrnym alebo charitatívnym zameraním.
 
Finalisti projektu získali množstvo zaujímavých a hodnotných cien, víťaz Tomáš Kohút získal jazykový pobyt v Oxforde, Ela Sabolová z Gymnázia Park Mládeže 5 v Košiciach s názvom projektu Moja škola–môj druhý domov, ktorá skončila na druhom mieste získala návštevu Európskeho parlamentu v Štasburgu a všetci traja finalisti aj s Martinom Balkom z Gymnázia Golianova 68 v Nitre, ktorý skončil na treťom mieste s názvom projektu (Ne)Poznaný svet Rómov, získali okrem jazykových kurzov aj knihy a rôzne darčekové predmety od organizátora a partnerov projektu. Zároveň každý zo siedmich finalistov získal možnosť stráviť jeden pracovný deň s veľvyslancami, ktorí boli členmi poroty.
 
„Je potrebné vychovávať mladú generáciu, ktorá bude riadiť našu ekonomiku a naše firmy v budúcnosti a zabrániť tak ich odchodu do iných krajín. Projekt vytvára podmienky pre študentov, ktorí sú nadaní a majú potenciál, pre nadviazanie nových kontaktov. Tie im neskôr môžu dopomôcť pri uplatnení sa na trhu práce, ale tiež v kariérnom rozvoji na území Slovenska ako aj zviditeľnenie našej krajiny v zahraničí,“ hovorí o projekte riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková. 
 

Odborná porota:

Andrew John Garth, veľvyslanec Veľkej Británie, predseda poroty

Katarína Bieliková, riaditeľka Slovakia Finance a.s., predsedníčka poroty

Šani Dermaku, veľvyslanec Srbskej republiky

Carl Helfried, veľvyslanec Rakúskej republiky

Steluta Arhire, veľvyslankyňa Rumunskej republiky

Richard N. Lyons, zástupca vedúceho misie veľvyslanectva Spojených štátov amerických

Branislav Horník, marketingový riaditeľ spoločnosti Top Auto Slovakia

Martina Slabejová, obchodná riaditeľka Microsoft Slovakia, s.r.o.

Zuzana Molčanová, Microsoft Slovakia, s.r.o.

Elvíra Chadimová, prezidentka Top Centrum podnikateliek

Rudolf Sivák, prorektor pre rozvoj Ekonomickej univerzity v Bratislave

Martin Volek, riaditeľ spoločností Jazykové pobyty, s.r.o. a Volis Academy, s.r.o.

Mária Miková, zástupkyňa generálnej riaditeľky STAR production

Miroslav Mikolášik – poslanec Európskeho parlamentu

Vlastimil Vicen, prorektor pre bezpečnosť a ochranu Vysokej školy ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave

Elena Kohútiková, zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB

Andrea Cocherová, správkyňa Nadácie Orange

- - Inzercia - -