Dnes je streda, 27.október 2021, meniny má: Sabína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Z Belinského ulice zmizli lampy verejného osvetlenia, novými ich zatiaľ nenahradili

marec 21, 2017 - 13:58
Z Belinského ulice v bratislavskej mestskej časti Petržalka zmizli tri zo štyroch lámp verejného osvetlenia, novými ich zatiaľ nenahradili.
Foto: 

Na dnešnom brífingu pri spílenej lampe na to upozornil petržalský starosta Vladimír Bajan s tým, že mestská časť čaká na to, kedy odstránia aj poslednú. Vlastníkom i správcom osvetlenia v Bratislave je hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava. Podľa mestskej časti, keď žiadali magistrát, aby sa k odstráneným stĺpom vyjadrili, odpovedali im, že stĺpy museli dať preč, pretože boli hrdzavé. "Nikto nevie, čo bude s osvetlením, v apríli majú vyhlásiť súťaž, napriek tomu sa nič nedeje,“ poznamenal Bajan s tým, že primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal by ju mal vyhlásiť čím skôr. V Petržalke je podľa samosprávy približne 8 800 stĺpov verejného osvetlenia, z toho je ohrozených 3 900. V súčasnosti mestská časť eviduje 160 odstránených stĺpov bez náhrady, okrem Belinského je to napríklad na uliciach Holíčska, Budatínska, Starhradská i Čapajevova.

Verejné obstarávanie na nového prevádzkovateľa verejného osvetlenia v hlavnom meste SR Bratislave by podľa primátora Iva Nesrovnala mohli vyhlásiť v apríli. V súčasnosti pripravujú podklady na vyhlásenie obstarávania a sumu zákazky zatiaľ na magistráte nevedia. Súčasťou verejného obstarávania je okrem zabezpečovania svietenia aj rekonštrukcia a modernizácia prostriedkov verejného osvetlenia. Koncom minulého roka sa skončila dvadsaťročná zmluva na dodávku komplexnej služby správy verejného osvetlenia, ktorú malo mesto uzatvorenú so spoločnosťou Siemens. Až do výberu nového dodávateľa komplexných služieb verejného osvetlenia v hlavnom meste SR Bratislave prevádzku osvetlenia aj naďalej zabezpečuje spoločnosť Siemens. Mesto zabezpečilo osvetlenie Zmluvou o úrovni poskytovania služieb, ktorú so Siemensom uzavreli na dvanásť mesiacov s možnosťou opcie na ďalších dvanásť mesiacov. Služby budú poskytovať do výberu nového dodávateľa

Verejné osvetlenie sa skladá zo svetelného zdroja, nosného zariadenia a rozvodu. Prevádzkovateľom osvetlenia je firma, ktorá na základe zmluvy s mestom prevádzkuje osvetlenie Bratislavy. Za technicko-prevádzkový stav zariadení verejného osvetlenia umiestneného na verejných priestranstvách zodpovedajú vlastník, správca a prevádzkovateľ. Hlavné mesto SR Bratislava vlastní sústavu verejného osvetlenia so 47 664 svetelnými bodmi. Súčasný stav je taký, že postupnú výmenu potrebuje približne 13-tisíc stĺpov.

- - Inzercia - -