Dnes je utorok, 07.december 2021, meniny má: Ambróz
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Hornú časť hradu Devín dnes sprístupnili verejnosti

máj 05, 2017 - 14:23
Hornú časť hradu Devín v hlavnom meste SR Bratislave dnes po deviatich rokoch opäť sprístupnili verejnosti. V rámci rekonštrukcie obnovili exteriér horného hradu, strednú a hornú terasu a prístupovú terasu zo stredného hradu na citadelu.
Foto: 

Obnovili tiež aj expozíciu v jaskynných priestoroch hradného brala. Vybudovali tu aj nové chodníky, zábradlia či schodiská. Horný hrad dnes otvorili námestníčka bratislavského primátora Ľudmila Farkašovská, chargé d'affaires Per ?ystein Vatne z Nórskeho veľvyslanectva v Bratislave i riaditeľ Múzea mesta Bratislavy Peter Hyross.

Cieľom projektu s názvom Národná kultúrna pamiatka hrad Devín – sprístupnenie horného hradu verejnosti bolo sprístupniť hornú časť hradu Devín s expozíciou v jaskyni. Stavebným prácam predchádzalo očistenie hradnej skaly a architektúr na hornom hrade od náletovej zelene. Na hornom hrade pre návštevníkov pripravili expozíciu o vývoji hradu Devín v stredoveku, ktorú doplnia o geologickú históriu brala. Nálezy z obdobia stredoveku doplnili o prezentáciu zvyškov mora z obdobia treťohôr starých 16 miliónov rokov s pozorovateľnými vplyvmi pôsobenia morskej hladiny v devínskom skalnom brale. Celkové náklady na projekt sú 517 376 eur, hlavné mesto na obnovu získalo grant z Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu. Bratislava dala na projekt 77 606 eur.

Horná časť hradu Devín bola od roku 2008 pre verejnosť uzavretá. V rokoch 2008 - 2010 v tejto časti hradu opravovali staticky porušené hradbové murivo nad prístupovým schodiskom. Súčasťou rekonštrukcie bol aj archeologický výskum, pri ktorom objavili najstaršiu stredovekú fázu na hornom hrade - obrannú vežu a na dolnej terase odkryli architektúry z 13. - 17. storočia. Po ukončení archeologického výskumu bolo naplánované aj vybudovanie pamiatkovej rezervácie a rekonštrukcia výstavných priestorov, plány však zastavil nedostatok peňazí. Archeologické nálezy preto zostali ďalších pár rokov provizórne prekryté a časť hradu uzavretá. Z poskytnutého grantu plánuje hlavné mesto vybudovať ochranu týchto pamiatok.

Hrad Devín je národná kultúrna pamiatka sútoku riek Dunaja a Moravy, toto miesto osídlili od praveku. Po Keltoch od 1. – 4. storočia sa stal Devín súčasťou hraničného obranného systému Limes romanus. V 9. storočí toto miesto spájajú s menom kniežaťa Rastislava, ktorý tu nechal vybudovať mohutnú veľkomoravskú pevnosť. V 13. storočí postavili na hornom hrade pohraničnú kráľovskú pevnosť, ďalšie stavebné úpravy uskutočňovali v priebehu 15. – 17. storočia, keď sa tu vystriedalo niekoľko majiteľov. V roku 1809 hrad zničili napoleonské vojská. Od 30. rokov 20. storočia na hrade s prestávkami robia archeologický výskum. V jednotlivých častiach sú vyznačené pôdorysy objavených starších stavieb, napríklad ranokresťanskej kaplnky zo 4. storočia a základy veľkomoravského kostola z polovice 9. storočia. Na renesančnom paláci je umiestnená pamätná tabuľa, ktorá pripomína historický výlet slovenskej mládeže na Devín, ktorú organizoval v roku 1836 Ľudovít Štúr. V roku 1961 hrad Devín vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.

- - Inzercia - -