Dnes je utorok, 30.november 2021, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Horný hrad na Devíne je po deviatich rokoch opäť prístupný verejnosti

máj 07, 2017 - 12:19
Hlavné mesto SR Bratislava úspešne ukončilo projekt „NKP hrad Devín – sprístupnenie horného hradu verejnosti“, zameraného na opätovné sprístupnenie horného hradu, ktorý bol pre verejnosť uzavretý od jesene 2008.
Foto: 
Projekt bol realizovaný od novembra 2014 do apríla 2017. V rámci rekonštrukcie sa pamiatkovo obnovil exteriér horného hradu, stredná a horná terasa a prístupová trasa zo stredného hradu na citadelu. Obnovila sa a zatraktívnila aj expozícia v jaskynných priestoroch hradného brala. Hrad Devín bude prístupný verejnosti od 5. mája a návštevníci sa môžu tešiť na jeden z najkrajších výhľadov, aký Bratislava ponúka.
 
„Národná kultúrna pamiatka Devín je jednou z najvýznamnejších, ktoré Bratislava má. Preto som rada, že sme potrebné peniaze na rekonštrukciu získali z Finančného mechanizmu EHP a Nórska a mohli sme po rokoch znovu sprístupniť horný hrad aj pre verejnosť,“povedala  námestníčka primátora Bratislavy Ľudmila Farkašovská. Námestníčka zároveň dodala, že hrad Devín je obľúbenou destináciou mnohých Bratislavčanov a turistov, preto pokladá za veľmi dôležité, aby táto nádherná pamiatka opäť plnohodnotne slúžila svojim návštevníkom.


„Inštalovaná expozícia o vývoji hradu Devín v stredoveku, ktorá bude doplnená o geologickú históriu brala, je oddnes otvorená pre všetkých návštevníkov. Nálezy z obdobia stredoveku sú  doplnené o unikátnu prezentáciu zvyškov mora z obdobia treťohôr starých 16 miliónov rokov s pozorovateľnými vplyvmi pôsobenia morskej hladiny v devínskom skalnom brale,“ informoval Peter Hyross, riaditeľ Mestského múzea Bratislavy, ktoré sa podieľalo na príprave tohto projektu.  


Na obnovu NKP hrad Devín získalo hlavné mesto v roku 2014 finančné prostriedky z programu „Zachovanie a revitalizácia kultúrneho a prírodného dedičstva a Podpora rozmanitosti v kultúre a umení v rámci európskeho kultúrneho dedičstva“ financovaného z Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu. Cieľom projektu bolo sprístupniť verejnosti hornú časť hradu Devín s expozíciou v jaskynných priestoroch, ktoré boli uzavreté od roku 2008. „Stavebným prácam predchádzalo očistenie hradnej skaly a architektúr na hornom hrade od náletovej zelene. Na skalnom brale bolo inštalovaných viacero trhlinomerov, ktoré automaticky zaznamenávajú zmeny stability skalných blokov,“ informoval Vladimír Gašperák, riaditeľ mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy, ktorá na projekte tiež participovala.

- - Inzercia - -