Dnes je utorok, 30.november 2021, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Rumuni na festival privezú smiech, alebo jediná komédia v podaní Národného I. L. Caragialeho Bukurešť

jún 03, 2017 - 07:00
Civilizácia ohrozuje civilizáciu je síce vážnou a aktuálnou témou, ale neexistuje dôvod, prečo sa nezasmiať. Hra Lotéria, alebo aj dobre urobená hra, ktorá v sebe nesie esenciu hororu, čierny humor a provokuje tak, že sa určite môžete tešiť na divadelný zážitok plný karikatúry. Lotéria je divadelnou hrou o hazarde a šťastí, ktoré sa môže v sekunde zvrtnúť.
Foto: 

Je to prekliata ničota v karnevalovom pekle, ktoré je rovnako zlovestné, ako i karikatúrne. Dráma sa v Lotérii mieša s hororom i čiernym humorom. (Dilema Veche)

"Două loturi" (Lottery Tickets) de I. L. Caragiale, regia Alexandru Dabija, 2012, TNB

Leftera Popescua, priemerného úradníka, ktorého drví vlastná existencia, takmer stretlo šťastie. Takmer preto, lebo síce vyhral jackpot 50 000 lei v dvoch lotériách, ale nemôže k nim nájsť lístky. V tejto beznádeji Popescuovci prehrabávajú celý dom. Lefter si pamätá, že ich isto-iste mal v sivom saku. Lenže práve to sako jeho dobrá žena darovala cigánke ako výmenu za riady. Tie, samozrejme, Lefter rozbije a ide hľadať cigánku. A aj svoje sako. Dvom strážnikom sa ju podarí nájsť, dokonca aj so sakom. Ale lístky v ňom už, bohužiaľ, nie sú. K nájdeniu lístkov do lotérie nepomôže ani výsluch na polícii. Zašlo to až tak ďaleko, že Lefter sa niekoľko dní ani neukázal v práci a predstieral chorobu, aby tie nešťastné lístky mohol nájsť. A práve teraz, keď jeho hľadanie vrcholí, ho stretne vlastný šéf.

A tak sa k všetkým starostiam pridáva aj predvolanie na ministerstvo, inak ho vyhodia. Práve vďaka predvolaniu sa mu však v tajnej zložke podarí nájsť tie dva najzásadnejšie lístky v jeho živote. Sám sa nakoniec rozhodne prácu opustiť. Svoje dôvody pomenuje ako oslobodenia sa spod nadvlády. Konečne si môže vyzdvihnúť toľko pretrpenú i vytúženú výhru. Lenže keď sa po ňu dostaví, zistí, že každá je v inej lotérii. No ako môže úbohá duša zniesť toľko šokov? Neovplyvní sled šialených situácií aj nášho bežného úradníčka? A ako dopadne jeho dobrá žena? Klasická burleska sa nemôže končiť bez smiechu. No čo s ním, keď je za ním diabolský ironický úškľabok...

LOTÉRIU v podaní divadla I. L. Caragieleho Bukurešť uvidíte v rámci festivalu Eurokontext.sk 2017 16. júna o 20.00 h v Sále činohry novej budovy SND. Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladniciach SND alebo online na www.eurokontext.sk. Ak uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289.

- - Inzercia - -