Dnes je utorok, 30.november 2021, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zapnúť/Vypnúť – haiku, groteskná reflexia aj symbolistická dráma. To všetko prinesie Národné divadlo Mannheim

jún 04, 2017 - 07:00
Prístavné mesto. Malý hotel. Každý pondelok sa pani Z. stretáva s pánom A. Pani A. s pánom Y. a pani Y. s pánom Z. Ten istý deň. Iba hodina je iná. Tri páry, ktoré sa vzájomne podvádzajú v tom istom priestore. Len recepčný vie o tajných stretnutiach.
Foto: 

Aj on je zamilovaný, ale od tej, ktorú miluje, ho delí diaľka. Moment, keď sa zablysne, však všetko zmení. Akoby ste zapli a vzápätí vypli svetlo. Len jeden okamih stačí na to, aby sa životy zúčastnených obrátili naruby. Ten jeden moment rozhodne o hodnote lásky a o tom, čo skutočne znamená obetovať sa.

Príbeh o vzťahu, ktorý ovplyvní katastrofa, vznikol na objednávku divadla v Tokiu v rokoch 2012/13 a inšpiráciou bola katastrofa vo Fukušime. Napísal ho jeden z najpoprednejších nemeckých dramatikov súčasnosti Ronald Schimmelpfenning, držiteľ niekoľkých ocenení, nad ktorými vyčnieva Mulheimer Dramatikerpreis, ktorú získal v roku 2010 za hru Zlatý drak.

Režisér mannheimskej inscenácie Burkhard Kosminski poskladal jednotlivé scény ako puzzle. Malé a ešte menšie obrazy a scény založené na jednoduchých vyústeniach, zmysluplnosti a manévrovaní s jazykom. Hlboké dialógy sa striedajú so „small talkmi“ na hranici medzi komédiou a tragédiou. Režisér, ktorý je od roku 2006 umeleckým šéfom Národného divadla Mannheim, pretransformoval toto divadlo na umelecko-autorské. Divadlo, ktoré sa od interpretácie klasiky posunulo k hľadaniu nových dramatikov a k vytvoreniu priestoru, ktorý chce objavovať. V minulosti Kosminski režíroval hru August: Osage country od držiteľa Pulitzerovej ceny Tracyho Lettsa. Je držiteľom ceny Najlepší režisér a za svoju premiéru hry od Thomasa Jonigh: You shall give me grandsons si zo Spojených štátov amerických priniesol 6 cien zo súťaže Drama Louge Awards. Hra bola hodnotená ako najlepšia réžia na západnom pobreží.

 

Pred Národným divadlom Mannheim Kosminski pôsobil v Düsseldorf Schauspielhaus, v Shaubuhne Berlin, v Schauspiel Frankfurt. Ako vyzerá poézia haiku v jeho réžii, sa môžete presvedčiť v rámci medzinárodného festivalu Eurokontext.sk 2017 vďaka predstaveniu Zapnúť/Vypnúť. Predstavenie bude uvedené so slovenskými a s anglickými titulkami.

Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladniciach SND online na www.eurokontext.sk. Ak uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289.

 

- - Inzercia - -