Dnes je nedeľa, 17.október 2021, meniny má: Hedviga
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Za eurofondový škandál na ministerstve školstva sú zodpovedné aj kraje, tvrdí Droba

august 19, 2017 - 06:21
Osem predstaviteľov samosprávnych krajov v monitorovacom výbore pre Operačný program výskum a inovácie odhlasovalo podľa Drobu perverzné výberové kritériá pre projekty výskumu a vývoja
Foto: 
SITA/Peter Maďar

Za hodnotiace a výberové kritériá pre projekty výskumu a vývoja v súvislosti s eurofondovým škandálom na ministerstve školstva sú zodpovedné aj samosprávne kraje. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal poslanec Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a kandidát na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba s tým, že v monitorovacom výbore pre Operačný program výskum a inovácie boli aj ľudia zo samosprávnych krajov a tí odhlasovali schválenie návrhu Hodnotiacich a výberových kritérií pre projekty výskumu a vývoja.

“V monitorovacom výbore sedí sedemdesiat ľudí a z ich strany padlo rozhodnutie o hodnotiacich a výberových kritériách pre projekty výskumu a vývoja. A osem predstaviteľov samosprávnych krajov hlasovalo o absolútne perverzných výberových kritériách, na základe ktorých sa potom mohlo stať to, že vyhrali rôzne pochybné firmy,“ uzavrel Droba.

Podľa riaditeľky Odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK Barbory Lukáčovej je monitorovací výbor síce najvyšším orgánom operačného programu, avšak nerozhoduje ani o projektoch, ani o žiadateľoch.

"Na pôde monitorovacieho výboru sa nevyberajú projekty, ale hodnotiace kritériá. Napríklad či sa napĺňa stratégia operačného projektu, či je projekt prihlásený do správnej výzvy,“ zdôraznila Lukáčová. Rovnako podľa nej neodsúhlasuje výbor ani hodnotiteľov, ale výzvu na nich vyhlasuje riadiaci orgán, teda príslušné ministerstvo, ktoré aj hodnotiteľov vyberá, či už samo alebo cez sprostredkovateľské orgány.

- - Inzercia - -