Dnes je streda, 27.október 2021, meniny má: Sabína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Keď strácame korunu krásy…

október 15, 2017 - 13:53
Vlasy sú už od nepamäti symbolom krásy, zdravia a vitality. Chránia nás pred účinkami slnečného žiarenia, izolujú pred chladom a teplom a zvyšujú našu citlivosť na dotyk.
Foto: 
Ramon Leško

Vlasy majú veľký vplyv na celkový výzor a psychiku človeka a preto človeka veľmi trápi, ak jeho vlasy strácaju na objeme, kvalite… Nehovoriac o tom, ak prestanú rásť vôbec. Reakčné či chronické vypadávanie vlasov trápi v poslednom čase čoraz viac mužov a žien. Ak nezaberajú žiadne toniká či výživné séra, je potrebné konzultovať stav s dermatológom.

Dokáže dnešná medicína odhaliť reálnu príčinu padania vlasov?
Základom zistenia príčiny padania vlasov je podrobná anamnéza. Niekedy už na základe nej dokážeme určiť diagnózu a odporučiť vhodnú terapiu. Ak je príčina padania vlasov napriek dôkladne odobratej anamnéze stále nejasná, máme k dispozícii moderné diagnostické pomôcky ako digitálna trichoskopia a fototrichogram. Sú to neinvazívne metódy slúžiace na dermatoskopickú diagnostiku ochorení vlasov a pokožky hlavy. V mnohých prípadoch nám pomáhajú vyhnúť sa kožnej biopsii a ušetriť tak pacienta od zbytočných jaziev.

Je proces skúmania príčiny pre pacienta náročný Spolupracujete v tomto smere aj s lekármi z iných odvetví?
Digitálna trichoskopia sa vykonáva pomocou digitálneho dermatoskopu. Je to prístroj, ktorým dokážeme niekoľkonásobne zväčšiť pozorovaný obraz a zhodnotiť samotný vlas, vlasové folikuly a okolitú pokožku hlavy. Pred vykonaním digitálneho fototrichogramu vlasy v oblasti predpokladaných patologických zmien skrátime strojčekom na dĺžku jeden milimeter a digitálnym dermatoskopom urobíme snímku, ktorú archivujeme. O dva dni pozveme pacienta na vykonanie druhej snímky. Špeciálny softvér vyhodnotí pomer vlasov v anagénnej (rastovej) fáze a telogénnej fáze vo vyšetrovanom úseku, ich percentuálne zastúpenie, hustotu vlasov, priemernú dĺžku a hrúbku vlasu. Častokrát v diagnostickom procese spolupracujeme s praktickým lekárom, gynekológom alebo endokrinológom. Tí na základe našich odporúčaní spravia doplnkové vyšetrenia, ktoré nám pomôžu stanoviť príčinu padania vlasov.

Ako prebieha samotná liečba? Viete pomôcť pacientovi tak, aby sa jeho stav vrátil “do normálu”?
Čo sa týka samotnej liečby, okrem klasických možností máme dnes k dispozícii mezoterapiu alebo aplikáciu vlastnej plazmy do oblasti vlasovej pokožky. Ide o injekčné metódy, kedy pomocou mnohonásobných vpichov tenkou ihličkou do pokožky hlavy vpravujeme liečebné látky. V prípade mezoterapie sú to zväčša roztoky obsahujúce peptidy medi, zinok, kofeín, vitamíny, adenozín atď. Ide o látky zlepšujúce mikrocirkuláciu a zabraňujúce tvorbe enzýmu 5 alfa reduktázy. Aplikácia nie je jednorazová, proces je potrebné opakovať v intervaloch ktoré určí lekár, celkom minimálne osemkrát. Pri PRP metóde aplikujeme podobným spôsobom vlastnú plazmu pacienta bohatú na trombocyty a rastové faktory.
Obe metódy je ideálne kombinovať s LED terapiou, ktorá pôsobí na úrovni bunkových procesov v mitochondriách a pri pravidelnej aplikácii výrazne redukuje padanie vlasov.

Vlasovú terapiu na podporu rastu vlasov si na klinike Dermarevolta aplikuje MUDr. Lucia Podhorová.

- - Inzercia - -