Dnes je utorok, 26.október 2021, meniny má: Demeter
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Hovorte plynule jazykom lásky

marec 04, 2018 - 18:50
Slová amoris lingua, teda jazyka lásky, intuitívne pozná každý z nás. Problém nastáva, keď ich máme použiť tam, kde treba. Teda v otvorenej komunikácii so svojím partnerom. Zahoďte ostych a osvojte si pravidlá zdravej komunikácie o sexe a intimite a dajte svojmu vzťahu a sexu celkom nový, lepší rozmer.
Foto: 
shutterstock

„Najčastejšími komunikačnými chybami medzi partnermi je stav, keď každý hovorí iným jazykom a nie spoločným jazykom lásky. Pokiaľ ste si istý láskou svojho partnera, nemusíte sa ničoho báť. Na sexe sa dá pravidelne pracovať aj vďaka intímnym dialógom,“ hovorí sexuológ MUDr. Igor Bartl. Otvorená komunikácia je totiž kľúčom k zdravému, a to nielen intímnemu, vzťahu. Odborníci pri tom upozorňujú, že v komunikácii o sexe zďaleka nie je dôležité, akú formu si zvolíte. Môžete sa rozprávať, môžete si navzájom svoje túžby vyjadriť písomne. Alebo môžete čítať. Objednajte si knihu o sexe a čítajte si navzájom o tom, čo by ste chceli zažiť vo vlastnej posteli. Partnerovi môžete svoje túžby aj prakticky ukázať a viesť ho veľmi presne a zároveň úplne bez slov. Môžete tak otvoriť komunikáciu o sexe úspešne, bez akejkoľvek „traumy“.

Urážate a zraňujete? Dobrý sex nebude!
Pri komunikácii o sexe je dôležité si uvedomiť, že v tom ani jeden z vás nie je sám. Ak nastal problém, je to vaša spoločná vec. Preto by ste sa mali za každých okolností vyhnúť prenášaniu celej viny na partnera, útokom a urážkam. Sexuológ MUDr. Igor Bartl: „Tabu frázy, ktorým by sme sa pri otvorenej komunikácii o sexualite mali vyvarovať: Si neschopný milenec! Väčšmi to môžete pokazil už len tvrdením, že váš bývalý bol oveľa lepší v posteli ako on. Alebo, ak jeden z partnerov položí druhému otázku: Priťahuje ťa niekto viac ako ja? Je jasné, že nechce počuť inú odpoveď ako zápornú, ale načo riskovať? Ak máte doma pravdovravného partnera, ktorý sa vám ´v dobrom´ zdôverí so svojimi sexuálnymi predstavami bez vás, tak ste si pekne zavarili. Teda najmä svojmu egu. Začnete pochybovať, podozrievať a sledovať ho. A to nie sú činnosti, ktoré by mohli prospieť dlhodobému stabilnému vzťahu.“ Podľa odborníka by ste zároveň ťažké témy nemali rozoberať bezprostredne po sexe, alebo v jeho priebehu. Vhodné je si podľa neho všetko premyslieť pred začatím rozhovoru a byť čo najlepšie pripravený na rôzne odpovede. „Problém môže vzniknúť aj pri nesprávnej voľbe slov medzi partnermi s odlišným spoločenským postavením (vrcholový manažér a žena v domácnosti alebo muž bez práce a úspešná právnička...) „Mala by si si uvedomiť...“, alebo „Mal by si prijať fakt, že...“ Reakcia manželky/manžela bude obrana vlastnej sebahodnoty a kompetencií poukazovaním na manželove/manželkine nedostatky. To, na druhej strane, spôsobí, že sa manžel/manželka cíti nepochopená a nahnevaná, a tak zintenzívni svoj direktívny spôsob komunikácie. Výsledkom je dlhodobý boj o moc: Miláčik, už je to zasa kritické. /Nestojí to za nič, aj tak si neplodný. A na záver: Milujem inú, iného…Tak touto vetou sa oznamuje začiatok konca.“


3 základné pravidlá zdravej komunikácie o sexe

  1. Neťahajte to do postele
    Komunikácia o probléme v sexuálnej oblasti by sa mala odohrávať na neutrálnom mieste. Pohovorte si napríklad v obývačke i pri kuchynskom stole. Zabránite tým nebezpečenstvu vytvárania akýchkoľvek negatívnych asociácií v spálni a v posteli.
  2. Zabudnite na čítanie myšlienok
    Raz a navždy si uvedomte, že žiadny človek nedokáže presne rozpoznať konkrétne túžby a sexuálne očakávania iného. Aby váš partner vedel čo sa vám páči, musíte mu to povedať alebo ukázať. Ak budete čakať, že všetko rozpozná sám, budete čakať večne.
  3. Vymeňte „ty“ za „ja“
    Odborníci na intímnu komunikáciu odporúčajú, aby ste frázy ako - Ty si v posteli urobil toto, namiesto tohto – vymenili za – Ja by som chcela, aby si mi robil toto namiesto tohto. V komunikácii sa posuniete oveľa ďalej a vyhnete sa nezmyselnému vzájomnému obviňovaniu.

- - Inzercia - -