Dnes je nedeľa, 17.október 2021, meniny má: Hedviga
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zdravá strava pre diabetikov

marec 30, 2018 - 18:00
Kedysi mali diabetici svoju vlastnú diétu, teraz sa od tohto výrazu začína čoraz viac upúšťať a viac sa presadzuje názor, že diabetik sa má stravovať racionálne, alebo bežne ako človek, ktorý sa snaží žiť čo najzdravšie.
Foto: 
Shutterstock

Ako by mal teda vyzerať zdravý tanier, ktorý diabetikom ponúka vyvážený pomer vitamínov, minerálov a kvalitnej energie?

Vysoký obsah vlákniny
Najväčším nepriateľom diabetikov sú sladené a prirodzene sladké nápoje, s ktorými sa vie organizmus len veľmi ťažko vysporiadať kvôli vysokému glykemickému indexu. Na tanieri diabetika by naopak nemali chýbať potraviny s vysokým obsahom vlákniny, pretože tá spomaľuje vstrebávanie cukru a vďaka tomu aj cukor v krvi stúpa pomalšie.
Aspoň polovicu taniera by mala tvoriť zelenina, či už čerstvá alebo tepelne upravená. Druhá polovica sa rozdelí medzi sacharidy (ryža natural, zemiaky v šupke, celozrnné cestoviny) a bielkovinu (mäso, ryba, tofu). Strukoviny by sa tiež mali objavovať na jedálnom lístku aspoň dvakrát týždenne pretože obsahujú bielkoviny, vlákninu aj zložené cukry.

Racionálny jedálniček
Ľudia s diagnózou diabetes majú často pocit, že pre seba musia variť inak a tak sa často stáva, že rodinný nedeľný obed alebo jednoduchá večera počas týždňa sa stane komplikáciou pre nielen pre toho, kto jedlo varí ale aj pre zvyšok rodiny. To však nie je potrebné pretože racionálne a zdravé jedlo pomôže nielen diabetikovi ale, ak je dobre pripravené, poteší svojou chuťou a rozmanitosťou aj ostatných členov domácnosti.
Práve tomu ako variť v rodine s diabetikom sa v súčasnosti venuje občianske združenie Jem iné, ktoré v priebehu nasledujúcich mesiacov pripravuje v ich škole varenia v bratislavskej Starej tržnici workshopy s názvom „Aby DIA nebola tragéDIA“, na ktorých sa účastníci naučia pripravovať zdravé, vyvážené a racionálne jedlá z jednoduchých sezónnych a lokálnych surovín.

Neprehliadnite ponuku
Ak máte v rodine diabetika a chcete mu spríjemniť a spestriť jedálniček, môžete sa prihlásiť na kurz a absolvovať ho bezplatné. Stačí keď pri prihlasovaní použijete kód „Zdravie rodiny“. Kapacita kurzov je obmedzená, preto si miesto nezabudnite rezervovať mailom na skolavarenia@jemine.eu. Zoznam DIA kurzov nájdete na www.jemine.eu.

Najbližšia téma a termín:
24.5.2018 Aby DIA nebola tragéDIA: raňajky a zdravé snacky

- - Inzercia - -