Dnes je streda, 27.október 2021, meniny má: Sabína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Práca v zahraničí a zdravotné poistenie

november 02, 2018 - 10:44
Mnohí študenti, no nielen oni, cestujú do sveta, aby využili čas na rôzne formy pracovnej činnosti a zarobili si zaujímavé finančné prostriedky. Ako postupovať v oblasti zdravotného poistenia v zahraničí?
Foto: 
shutterstock.com

Všetko si starostlivo overte

Pokiaľ takéto činnosti organizujú sprostredkovateľské agentúry, treba si preveriť, ako je to so zdravotným poistením, či ho organizuje príslušná spoločnosť, ktorá prácu sprostredkuje, alebo je to vec zamestnávateľa v zahraničí. Táto informácia je dôležitá, a to najmä v prípade, keď je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc. Nie všetky komerčné formy pripoistenia totiž počítajú s potrebou vyhľadania a realizácie poskytnutia lekárskej pomoci a ošetrenia z dôvodu vykonávania pracovnej činnosti. Pokiaľ takáto situácia nastane mimo krajiny EÚ, môžu byť náklady spojené s ošetrením, liečbou a následným transportom domov vysoké a pri zle dohodnutom pracovnom kontrakte a nastavení poistenia môžu nabúrať finančný rozpočet celej rodiny. Preto si treba starostlivo prečítať podpisovaný kontrakt a v prípade nejasnosti sa informovať ešte na Slovensku o detailoch.

Hľadajte najlepšie riešenie

Ak si príležitostnú prácu mimo EÚ vyhľadáte bez sprostredkovateľskej spoločnosti a máte akúkoľvek pochybnosť o kvalite vášho poistenia počas práce v zahraničí, dohodite si v príslušnej poisťovni taký poistný produkt, ktorý v žiadnom prípade nespochybňuje plnenie poistnej udalosti, ktorá sa vyskytne v súvislosti s vykonávanou prácou. Takto sa budete cítiť bezpečne, a to aj v prípade, ak váš zahraničný zamestnávateľ opomenie potrebu vášho zdravotného poistenia.

Obdobné pravidlá treba dodržiavať i v prípade, ak si za výkon letnej práce vyberiete niektorú z krajín EU, prípadne Nórsko, Srbsko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Macedónsko, či Island. Dôležitá je informácia, že v prípade akútnej potreby poskytnutia zdravotnej starostlivosti aj v prípade zdravotnej ujmy spôsobenej pri práci, môžete použiť Európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý vám vo verejných zdravotníckych zariadeniach garantuje rovnaké práva ako majú domáci pacienti. Treba si však uvedomiť, že tento preukaz garantuje iba nevyhnutné ošetrenie, s tým, že ak si nejaké úkony spojené s ošetrením platia domáci pacienti, musíte si ich zaplatiť i vy. Sumu, ktorú na mieste uhradíte, vám na Slovensku, po predložení dokladu o zaplatení, preplatí vaša poisťovňa, ale iba do výšky, ktorá sa prepláca na Slovensku. Preto je vhodné disponovať aj v EÚ a ďalších vyššie uvedených krajinách komerčným pripoistením, v ktorom je zahrnuté i poistné plnenie v prípade potreby riešenia zdravotného stavu, ktorý bol spôsobený vykonávanou prácou.

Práca v zahraničí je lákavá, obvykle prináša pekné zážitky a spomienky na celý život. Odmena zvykne byť často motivujúca, majte však na pamäti situácie, ktoré vám pracovnú skúsenosť môžu skomplikovať.

- - Inzercia - -