Dnes je piatok, 22.október 2021, meniny má: Sergej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V ovzduší začína dominovať silný alergén – lipnicovité trávy

máj 23, 2019 - 11:00
V najbližšom období narastú denné koncentrácie peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých a na celom území Slovenska bude postupne dominovať peľ tráv z čeľade lipnicovitých.
Foto: 

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová, denné koncentrácie peľu silného alergénu brezy už nedosiahnu alergologicky významné koncentrácie.

V uplynulom týždni dominoval v ovzduší na celom území Slovenska peľ ihličnanov. Denné koncentrácie peľu drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, topoľa, vŕby, duba, javora, hrabu i jaseňa mali klesajúcu tendenciu. Koncentrácie významného alergénu - peľu brezy klesli a len ojedinele dosahovali alergologicky významné koncentrácie. Najvyššie koncentrácie tohto peľu zachytili monitorovacie stanice v Banskej Bystrici, v Žiline a v Nitre. V ovzduší sa vyskytoval ešte peľ pagaštanu, pŕhľavovitých rastlín, orecha, buka, duba, skorocelu, štiavu a bazy.

„Pre alergikov na peľ (polinotikov) je nepríjemnou správou zvýšenie množstva peľu silného alergénu - tráv z čeľade lipnicovitých, ktoré sa zvýšilo na celom území Slovenska. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium, pričom ich denné koncentrácie po dažďoch a oteplení postupne narastajú do vyšších hladín,“ uviedla k peľovej situácii Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá koordinácia peľovej informačnej služby (PIS).

Napriek daždivému počasiu nebudú nasledujúce dni podľa odborníkov pre alergikov obdobím oddychu. Peľová sezóna brezy – najsilnejšieho alergénu sa síce končí, no denné koncentrácie tohto silného alergénu budú klesať len postupne. „Významne však narastú denné koncentrácie peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých a na celom území Slovenska sa zvýši denná koncentrácia peľu tráv z čeľade lipnicovitých. Počas slnečných či veterných dní bez zrážok môžeme očakávať vyššie koncentrácie peľu tejto flóry,“ dodala Lafférsová. Aktuálne informácie nájde verejnosť na www.alergia.sk a www.zdravie.sk.

- - Inzercia - -