Dnes je sobota, 23.október 2021, meniny má: Alojzia
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Zabráňte dovolenkovému sklamaniu

júl 17, 2019 - 20:01
Ste už pobalení na dovolenku? Ak áno, skôr než vycestujete, zamyslite sa ešte na chvíľu, čo všetko by ste si mali v hlave urovnať, aby ste neprišli z vytúženej dovolenky sklamaní, ale oddýchnutí.
Foto: 
Shutterstock

Dovolenka je na oddych a relaxáciu. Ak dovolenkujete často a správne, znižujete svoje riziko vzniku vysokého krvného tlaku, infarktu myokardu i predčasnej smrti. Ak sa počas dovolenky i po nej väčšinou cítite nespokojní a v strese, akoby ste na nej ani neboli. Umenie oddychovať a vydýchnuť si podľa psychológov v súčasnosti nedokáže tak ľahko osvojiť každý. Dôvodom je permanentný stres, ktorý väčšina z nás prežíva. Ak ste v neustálom napätí z nadmerného množstva pracovných a domácich povinností, výšky hypotéky či rodinných problémov, váš nervový systém je v permanentnej pohotovosti. Tento stav z dlhodobého hľadiska oslabuje prirodzený mechanizmus schopnosti relaxácie nášho mozgu i tela. To je najčastejší dôvod, prečo sa nám na dovolenke často nedarí „odpojiť“ sa a zrelaxovať.

Odpojte sa

Vybavovanie pracovných záležitostí, ignorovanie detí a stereotypné polihovanie sú na dovolenke horšie ako nefunkčná klimatizácia, alergia na slnko a premnožený hmyz dohromady. Vyhnite sa dovolenkovej katastrofe. Objavte silu relaxu a naučte sa skutočne oddychovať.

Viac o tom, ako si nepokaziť dovolenku, ako na nej načerpať sily a vrátiť sa spokojní, sa dočítate v aktuálnom čísle ZDRAVIE RODINY.

- - Inzercia - -