Dnes je sobota, 23.október 2021, meniny má: Alojzia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Z objektu na Makovického ulici vznikne ambulancia služieb včasnej intervencie

október 20, 2019 - 11:28
Z objektu na Makovického ulici v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto majú po rekonštrukcii vzniknúť priestory na poskytovanie ambulantných služieb včasnej intervencie. Obyvatelia bratislavskej mestskej časti Nové Mesto spísali petíciu proti prestavbe budovy Osvetovej besedy na Makovického ulici z jednopodlažnej na trojpodlažnú. Petíciu proti prestavbe budovy Osvetovej besedy podpísalo zatiaľ 161 obyvateľov štvrte Zátišie.
Foto: 
bratislavaden.sk

Cieľom takýchto centier je poskytovanie pomoci rodinám s deťmi do sedem rokov s oneskoreným, nerovnomerným alebo rizikovým vývinom. Pre agentúru SITA to potvrdil starosta mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý. Proti spôsobu rekonštrukcie budovy na Makovického ulici obyvatelia mestskej časti nedávno spísali petíciu, svoje požiadavky prezentovali na poslednom zasadnutí miestneho zastupiteľstva.

Petičný hárok podpísalo 161 Novomešťanov. „My sme štvrť rodinných domov, nestavajte nám tu trojpodlažné administratívne budovy,“ odznelo na poslednom zastupiteľstve z úst občanov. Zatiaľ čo občania protestovali proti tomu, ako má budova podľa plánov vyzerať, niektorí miestni poslanci ich obviňovali z nedostatku súcitu. Tvrdili, že je podľa nich hanbou, ak občania nechcú vznik takéhoto centra pripustiť vo svojom okolí pre svoje osobné nepohodlie. Občania oponovali, že sa tým cítia byť citovo vydieraní. Neprekáža im totiž centrum, ale samotná stavba a jej podoba.

V Novom Meste už jedno centrum včasnej intervencie funguje, sídli na Hálkovej ulici. Podľa slov starostu Kusého tieto priestory prenajala mestská časť prevádzkovateľovi za zvýhodnených podmienok. V čase otvorenia centra bolo jediným zariadením tohto druhu v Bratislavskom kraji. Centrum včasnej intervencie Bratislava na Hálkovej ulici dostalo od Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) finančný príspevok na rok 2019 vyše 113-tisíc eur. Za tretí štvrťrok 2019 poskytlo toto centrum pomoc 106 rodinám. Ďalšie takéto centrum s názvom Raná starostlivosť sa nachádza v mestskej časti Rača na Tbiliskej ulici. Od kraja dostali na rok 2019 finančný príspevok vyše 58-tisíc eur a pomoc v treťom štvrťroku poskytli 122 rodinám. Okrem týchto dvoch neverejných subjektov, ktoré majú štatút neziskovej organizácie, samotný BSK prevádzkuje ďalšie centrum. Je ním Domov sociálnych služieb pre deti a dospelých Sibírka. Tá za rok 2018 vyúčtovala kraju náklady na poskytovanie služby včasnej intervencie vo výške takmer 52-tisíc eur a za tretí štvrťrok 2019 poskytla pomoc 56 rodinám.

- - Inzercia - -