Dnes je piatok, 22.október 2021, meniny má: Sergej
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Stavebný úrad Ružinov vydá stavebné povolenie pre projekt Nová Cvernovka – Century Residence

december 08, 2019 - 21:08
Rezidenčný komplex Nová Cvernovka – Century Residence , ktorý má nadviazať na Jégého alej, prinesie v prvej časti 133 bytov a 176 apartmánov. Jégeho alej má zahustiť o štyri veľké domy (jeden nad 30 poschodí, jeden pod 30, dva osemposchodové) a národnú kultúrnu pamiatku cvernovej továrne – Ružový hrad na Miletičovej ulici – nadstaviť o dve poschodia.
Foto: 
YIM.BA

"Stavebný úrad Ružinov bude v najbližších dňoch, bohužiaľ, musieť vydať stavebné povolenie pre projekt Nová Cvernovka – Century Residence. Ide o brutálne zahustenie existujúcej Jégého alej," informuje starosta Ružinova Martin Chren na sociálnej sieti. 

V rámci prvej časti výstavby sa očakáva vznik 133 bytov a 176 apartmánov, s orientáciou predovšetkým na dvojizbové a jednoizbové jednotky. Veľký počet apartmánov je pravdepodobne výsledkom parametrov Územného plánu, keďže rezidenčné kapacity bloku vyčerpali už staršie časti Jégého Aleje. Bývanie v projekte je očividne určené hlavne mladších mestských ľuďom, oceňujúcim dostupnosť služieb a prístupu do centra mesta. Priamo v prvej etape však vznikne vybavenosť len na prízemí výškového objektu.

Viac vybavenosti, ale aj ďalšie byty a apartmány sa budú nachádzať v druhej časti developmentu, v rámci ktorej dojde k rekonštrukcii Cvernovky a k výstavbe výškovej dominanty – veže so 118 metrami, čím bude patriť k najvyšším v Bratislave. Iné parametre veže ešte známe nie sú, v rámci zrekonštruovanej pamiatky by však malo vzniknúť 9 bytov a 67 apartmánov. Objekt bude nadstavaný, na prízemí vznikne vybavenosť. Pôjde o jedny z mála plnohodnotných loftov v Bratislave.

"Táto stavba ma právoplatné záväzné stanovisko hlavného mesta (t.j. osvedčenie, že je v súlade s územným plánom) z roku 2006 od Andreja Ďurkovského a právoplatné územné rozhodnutie (t. j. povolenie, že tam môže stáť a že je v poriadku) ešte z roku 2007 od bývalého starostu Drozda. Pôvodní majitelia si územné rozhodnutie poistili tým, že sedem dní pred vypršaním jeho platnosti požiadali Obvodný úrad o stavebné povolenie na jeden malý objekt, ktoré dostali – a vtedy sa územné rozhodnutie stalo nezrušiteľným a platí v podstate naveky. Napriek tomu, že sa medzitým zmenil územný plán a že tieto budovy by už nespĺňali žiadne podmienky, keby sa mali povoľovať dnes – pred 12 rokmi sa rozhodlo a podľa zákona sa na tom nedá nič zmeniť. Dnes už má tento projekt 6 rôznych čiastkových stavebných povolení, ku dvom vydal v roku 2018 súhlasné stanovisko aj môj predchodca Dušan Pekár (na jeho obranu musím uviesť, že postupoval podľa zákona a v podstate nemal na výber)," informoval ďalej.

"Dúfal som, že v stavebnom konaní sa ozvú úrady, ktoré budú môcť tento projekt namietať. Bohužiaľ, nestalo sa tak. Dokonca aj Krajský pamiatkový úrad sa dvakrát vyjadril, že nadstavať Ružový hrad je v poriadku a súhlasia s tým. Magistrát sa v konaní ako dotknutý orgán zodpovedný za územné plánovanie nevyjadril vôbec, čo podľa zákona znamená, že s projektom súhlas," dodáva Martin Chren. 

Starosta bojoval proti tomutu projektu ešte ako miestny poslanec a bežný občan dva roky. Dnes musí stavebné povolenie podpísať. 

"Nebudem si brať servítku pred ústa a musím zopakovať, že toto je podľa mňa dnes ten najmenej vhodný projekt, ktorý v Ružinove vznikne. Viem, že mnohí sa na mňa budú hnevať, aj keď za tento projekt nenesiem žiadnu zodpovednosť a maximálne som proti nemu bojoval – ale tak to chodí, starosta si takéto veci a hnev obyvateľov vždy odskáče. Jediné, čo môžem urobiť, je transparentne vás informovať. Pretože takýchto záťaží z minulosti je aj v tejto lokalite Starého Ružinova viac (hneď vedľa je dávno vydané stavebné povolenie na mrakodrap Residence Tower, ktorý sa našťastie nestavia, z druhej strany Jégého je tiež z dávnejšej minulosti platné územné povolenie na 6 poschodový nebytový dom namiesto bývalej športovej haly). To, čo sa v minulosti urobilo lokalite Jégého ulice, považujem za nenormálne.

Keď som presvedčený, že kolegovia na Stavebnom úrade konajú podľa zákona, som pripravený ako jeho štatutár developerom čeliť a neustúpiť. Len nedávno za to na mňa jeden developer podal trestné oznámenie, ktoré dnes polícia seriózne vyšetruje, hoci som presvedčený, že je to len nezmyselný nástroj zastrašovania. Toto je však, žiaľ, iný prípad. V tomto prípade by sme akýmkoľvek iným konaním, než vydaním stavebného povolenia, zákon porušili. Trápi ma to, ale je to tak. Mrzí ma to," uzatvára svoj status na sociálnej sieti.

- - Inzercia - -