Dnes je pondelok, 18.október 2021, meniny má: Lukáš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Problémy so znakmi múdrosti

február 10, 2020 - 20:31
Často sa neprerežú sa, kazia sa a rastú nakrivo. Jedným alebo viacerými z týchto problémov so zubami múdrosti trpí až 90 percent dospelých. Nepodceňujte začínajúce komplikácie a zistite, kedy neváhať a trhať a kedy ich nechať tak.
Foto: 
Shutterstock

Vedci prišli na to, že keďže evolučne konzumujeme stále mäkšiu a mäkšiu potravu, menej používame naše zuby i čeľustné svaly. Preto máme stále menšie čeľustné kosti. Zostávajú nám však relatívne veľké zuby, na ktoré nemáme dostatok priestoru. To je prvý z radu dôvodov, prečo nám zuby múdrosti často spôsobujú zdravotné ťažkosti,“ vysvetľuje zubná lekárka MDDr. Petra Gavorníková. Aj keď vám všetky štyri vyrástli ako mali, problémy s nimi sa môžu objaviť relatívne rýchlo, keďže sa rýchlo kazia. Dôvodom je najmä nedostatočná ústna hygiena spôsobená neľahkým prístupom k týmto zubom. „Zuby múdrosti však často robia problém aj nekazovým spôsobom, najmä ak začnú neprimerane tlačiť na svojich susedov. Takáto situácia sa môže skončiť aj stratou oboch zubov. Ak sa nám zub prereže len z polovice, čo je tie častý jav, vzniká v jeho okolí nečistiteľné miesto. To samozrejme spôsobuje vysoké riziko vzniku zubného kazu,“ prízvuku stomatologička.

Čakanie na bolesť sa nevypláca

Ak sa zub múdrosti pokazí, ošetrenie môže byť komplikované alebo dokonca nemožné. „Tieto zuby majú často nepravidelnú štruktúru koreňov a nie sú úplne vhodné na liečbu koreňových kanálikov. Problém býva i v samotnom prevedení ošetrenia. Pacienti totiž nevedia dostatočne otvoriť ústa a prístup k zubu je takmer nemožný,“ vysvetľuje MDDr. Gavorníková. Komplikácie pri raste i ošetrovaní často vedú k odporúčaniu lekára zuby vytrhnúť. V takom prípade by ste podľa zubnej lekárky váhať nemali. „Pokiaľ sa zub prereže len z polovice a je pokazený, nedá sa ošetriť. Neodporúčam čakať do bolestivých prejavov. O ranu po trhaní sa treba poctivo starať. Komplikáciám predídete, ak minimálne na tri dni vynecháte fajčenie i mliečne produkty a budete si ústa pravidelne vyplachovať,“ dopĺňa zubná lekárka.

- - Inzercia - -