Dnes je sobota, 23.október 2021, meniny má: Alojzia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Psychohygiena pre rodičov- maľovanie

február 13, 2020 - 12:00
Dobrý deň, ak včerajšie divadlo nebolo vašou šálkou kávy, možno sa nájdete v dnešnom maľovaní. A ak nie, máme to šťastie, že žijeme v dobe neobmedzených možností. Teda, aspoň čo sa záľub a prostriedkov psychohygieny týka.
Foto: 
pixabay.com

Skutočne si môžeme vybrať z pestrej ponuky zábaviek, čo môže byť v konečnom dôsledku kontraproduktívne. Chceme zodpovedne podporiť našu psychohygienu a teda blahobyt celej rodiny, ale nevieme, kde začať. Skúste sa zamerať na jednu činnosť, neničte sa miliónom záľub až tak, že vás nakoniec budú otravovať. Ak chcete cvičiť, cvičte. Ak kresliť či maľovať, stačí vám málo, na začiatku papier a ceruzka. Práve o tom si dnes povieme viac.

Kurzy

Ó áno, moje milované kurzy. Neprekvapí vás, že je ich v ponuke celá kopa. Ako nájsť pre seba ten najvhodnejší? Zamerajte sa na obsah, na to či sa chcete zlepšiť v konkrétnej maliarskej technike alebo len potrebujete zažiť ťahy štetca po bielom plátne, na to či chcete tvoriť v tichu bez vyrušovania a či s pohárikom vínka či kávy v ruke pri tónoch krásnej muziky ako správny bohém, tiež sa zamerajte na to aký typ vedenia chcete a tak ďalej. Toto všetko vám môžu zodpovedať referencie na jednotlivé kurzy. „Dlho som sa trápila nad maľbou kytíc, ktoré som si následne chcela zavesiť na stenu ako dekoráciu do bytu. Celé zle, téma kytíc, hoci by sa dizajnovo hodila k môjmu vtedajšiemu bytu sa vôbec nehodila k môjmu vtedajšiemu rozpoloženiu. Tak som nabrala odvahu a prihlásila som sa na kresbu aktu. Mala som pocit, že uhlík maľuje sám a moja hlava po troch hodinách ostala absolútne čistá“, prezradila mi Silvia. Ak chcete aby sa vám skutočne uľavilo, venujte sa témam, ktoré sú vám blízke a navodia vám iskru radosti.

paint-2985569_1280.jpg

Foto: 
pixabay.com

Doma

„Ak sa rozhodneš venovať maľbe či kresbe doma, gratulujem. Ateliér volím často z lenivosti upratovať z dlážky farby a prach z uhlíkov, ktoré sú vedľajším produktom mojej zábavy“, smeje sa Veronika. Ak máte málo času a buble vo vás chuť niečo vytvoriť, vezmite skicár a ceruzku a smelo do toho. Nemusí to byť rovno Goya či Gogh, každým ťahom ceruzky budete bližšie k tomu, kým ste, už len preto, že ste dali vlastnej tvorivosti zelenú. Potláčať v sebe túžbu tvoriť je nielen zbytočné, ale aj nebezpečné. Zanedbaná tvorivosť sa časom môže ozvať v podobe ochorenia či neurózy. A toto nechceme. Práve naopak, chorobám sa pomocou maľovania chceme a môžeme vyhnúť. Skúste to.

Teším sa, že pri téme psychohygieny ešte chvíľu ostaneme. Veď kto sa o nás postará, ak nie my sami? Doprajme si to. Dovidenia zajtra.

- - Inzercia - -