Dnes je streda, 27.október 2021, meniny má: Sabína
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Zbavte sa kŕčových žíl bez bolesti!

apríl 02, 2020 - 14:47
Pocit ťažkých nôh, pálenie v lýtkach, opuchy či nepríjemné nočné kŕče ... To všetko sú príznaky kŕčových žíl. Aj keď ide na prvý pohľad len o estetický problém, opak je pravdou. Ak sa totiž kŕčové žily zanedbajú, môžu vážne ohroziť naše zdravie. O najmodernejších metódach liečby sme sa rozprávali s chirurgom MUDr. Júliusom Muranským, MPH. z kliniky jednodňovej chirurgie REVIVE v Bratislave.
Foto: 

MUDr. Július Muranský, MPH.
klinika jednodňovej chirurgie REVIVE v Bratislave

Ako sa vyšetrujú kŕčové žily? Čo môže lekár zistiť pri vyšetrení?

Vyšetrenie kŕčových žíl je bezbolestné a trvá len pár minút. Lekár si žily najprv podrobne prehliadne a vyšetrí ich pohmatom. Následne urobí ultrazvukové vyšetrenie obidvoch nôh na stanovenie parametrov a rýchlosti prietoku krvi v cievach – tzv. Dopplerovské vyšetrenie. Jeho cieľom je predovšetkým zistiť, či sú žily zdravé alebo choré. Problém nastáva, keď sa potvrdí prítomnosť tzv. žilového refluxu. Vzniká, keď žilové chlopne prestanú správne pracovať, umožnia krvi prúdiť spätne a hromadiť sa v žilách.

Na základe výsledkov vyšetrenia potom dokáže lekár určiť presnú diagnózu a vzhľadom na rozsah a štádium ochorenia navrhne najvhodnejšiu liečbu kŕčových žíl.

Kŕčové žily sa dnes liečia rôznymi metódami. Ktoré metódy liečby sú podľa vás najúčinnejšie?

V chirurgii sa dnes vo všeobecnosti preferujú minimálne invazívne zákroky, ktoré sú účinné a zároveň šetrné. Platí to aj pri liečbe kŕčových žíl. Ak je to možné, snažíme sa vyhnúť rozsiahlejším chirurgickým výkonom, po ktorých musia byť pacienti dlhodobo hospitalizovaní a PN.

Počas svojej viac než 20-ročnej praxe som sa stretol s rôznymi metódami liečby. Jednoznačne najlepšie skúsenosti mám s laserovou operáciou. Jej výhody spočívajú predovšetkým vo výraznom skrátení práceneschopnosti, rýchlejšom hojení a lepšom kozmetickom efekte bez vzniku rozsiahlych jaziev. Okrem tejto metódy by som pacientom odporučil aj novinku - lepenie žíl VenaSeal.

Môžete nám povedať viac o laserovej operácii kŕčových žíl?

Cieľom laserovej liečby je ošetrenie hlbokých žíl v podkoží, ktoré tvoria základ samotného ochorenia. Operácia prebieha v celkovej anestézii a trvá približne 30-60 minút. Prvým krokom je vytvorenie malého rezu v oblasti slabiny, kde sa žila (tzv. magna safena) vypreparuje. Nasleduje ďalší rez v oblasti členku, cez ktorý zavedieme laserovú kanylu s priemerom 2 mm. Dostaneme sa až do hornej časti k oblasti slabín, žilu odpojíme a môžeme ju začať bezpečne páliť laserom. Takto vypálime postupne celú žilu zhora nadol, a tým pádom upcháme aj bočné prítoky. Nakoľko táto žila nemá v ľudskom tele významnú funkciu, jej odstránenie nespôsobuje pre náš organizmus žiadnu komplikáciu.
Niekoľko hodín po laserovej operácii kŕčových žíl oddychuje pacient na lôžku a následne je prepustený do domácej starostlivosti. Hojenie prebieha najčastejšie bez komplikácií a pacient sa môže vrátiť do zamestnania už po 14 dňoch. Po laserovom zákroku sa zníži možnosť zápalu a infekcie, zrýchli sa prítok krvi v ostatných žilách a pacient pocíti obrovskú úľavu od bolesti.

Dajú sa kŕčové žily liečiť naozaj bez bolesti?

Áno, kŕčové žily je dnes naozaj možné liečiť bez bolesti. V súčasnosti je najnovšou metódou liečby lepenie kŕčových žíl VenaSeal, pri ktorom sa priamo do chorej žily aplikuje špeciálne chirurgické lepidlo – adhezívum. Vďaka nemu sa chorá žila zlepí a pacientovi už v budúcnosti nespôsobí žiadne komplikácie. Zákrok trvá približne 60 minút a robí sa v lokálnom znecitlivení, takže je pre pacienta bezbolestný. Veľkou výhodou je, že zákrok nevyžaduje žiadnu rekonvalescenciu. Pacient sa môže hneď vrátiť do bežného života, dokonca nemusí nosiť ani elastické pančuchy či bandáž. Ide o benefit, ktorí ocenia predovšetkým pacienti počas letného obdobia.

Okrem kŕčových žíl sa môžu na nohách objaviť aj drobné červené cievky. Dajú sa liečiť aj tie?

Metličkovité cievky, odborne nazývané kapiláry sú tenkostenné cievy s priemerom do 2-3 milimetrov. Najúčinnejšou metódou na ich odstránenie je povrchové ošetrenie laserom, ktoré trvá iba niekoľko minút. Výkon sa robí bez lokálneho znecitlivenia, pričom pacient pociťuje iba jemné štipkanie v mieste ošetrenia. Dochádza ku vzniku maličkých popálenín s priemerom do 0,6 mm. Kapilára sa popáli a následne sa uzavrie. Výsledkom je veľmi pekný kozmetický efekt.
Okrem laserovej liečby je možné kapiláry odstrániť aj sklerotizáciou, kedy sa priamo do cievok aplikuje špeciálna sklerotizačná pena alebo roztok.

Bližšie informácie o najmodernejšej liečbe kŕčových žíl nájdete na www.revive.sk

- - Inzercia - -