Dnes je streda, 27.október 2021, meniny má: Sabína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Concept XC Coupé: sofistikované funkcie a bezpečnosť

marec 30, 2014 - 16:19
Ďalším z koncepčných vozidiel značky Volvo je nové Volvo Concept XC Coupé. Tento model inšpirovaný dizajnom moderného športového vybavenia je dokonalou prezentáciou bezpečnostných funkcií novej modulárnej platformy Scalable Product Architecture spoločnosti Volvo. Ide o sofistikovaný a výkonný automobil pre ľudí s aktívnym životným štýlom.
Foto: 

Tí, ktorí milujú nebezpečné športy, neustále hľadajú vzrušenie a nové výzvy. Aby sa vždy zo svojich dobrodružstiev vrátili celí, uprednostňujú vysokovýkonné vybavenie, ktoré im ponúka maximálny pocit slobody a ochrany,“ hovorí Thomas Ingenlath, hlavný viceprezident oddelenia dizajnu spoločnosti Volvo Car Group. „Volvo Concept XC Coupé dokonale ladí s aktívnym životným štýlom. Jeho funkcie a skvelá úroveň ochrany sú inteligentne zabudované do sofistikovaného dizajnu. Vozidlo Concept XC Coupé je pripravené a ochotné zaviezť vás v ústrety dobrodružstvám a späť,“ dodáva.Elegantnejšie a bezpečnejšie zároveň
Všetky tri koncepčné vozidlá sú navrhnuté tak, aby predviedli hlavné prvky novej modulárnej architektúry spoločnosti, známej pod názvom Scalable Product Architecture (SPA): sebavedomý postoj, neohroziteľné proporcie a najprominentnejšie charakteristické prvky dizajnu. „Concept XC Coupé okrem toho dokazuje, ako nám šikovné spracovanie umožňuje posilniť našu špičkovú úroveň bezpečnosti bez negatívnych vplyvov na dizajn, veľkosť alebo hmotnosť. Vďaka rozsiahlemu využitiu vysokopevnostnej bórovej ocele a konštrukcií s novým, geniálnym spôsobom odstránenia spojov dokážeme zvýšiť kompaktnosť aj bezpečnosť automobilov s architektúrou SPA,“ hovorí Thomas Ingenlath. Dvojdverové štvormiestne Volvo Concept XC Coupé je výrazne prepojené so svojím súrodencom – modelom Volvo Concept Coupé. Väčšie, 21-palcové kolesá, výraznejšie podbehy kolies a vyššia strešná línia však spoločne vytvárajú robustnejší dojem a plnší, výkonnejší vzhľad. Väčšia vzdialenosť medzi palubnou doskou a prednou nápravou je stále veľmi silným vizuálnym elementom. Neohroziteľný postoj zdôrazňujú detaily, ako napríklad nová kapota a bočná línia, ktorá vytvára elegantný oblúk pozdĺž automobilu.Špičková športová výbava
Prepojenie s modernou špičkovou športovou výbavou je v tomto koncepčnom vozidle nepopierateľné. Jedným zo zdrojov inšpirácie pre dizajnérsky tím je švédska spoločnosť POC, ktorá vyvíja špičkovú ochrannú výbavu pre profesionálnych športovcov. „Niekoľko oranžových detailov a grafické spracovanie exteriéru v kombinácii s odvážnym využitím matných gumených líšt, ktoré pokrývajú zadný koniec automobilu, zvyšujú výnimočne funkčný výraz dizajnu,“ hovorí Thomas Ingenlath. Dizajnový tím stavil aj na tradičné prvky vozidiel SUV, ako sú napríklad bočné lišty a klzné dosky, aby vytvoril ideálnu rovnováhu medzi vzhľadom a funkčnosťou. Svojím moderným spracovaním sú vo väčšej miere súčasťou elegantného dizajnu a dokonale zapadajú do priľahlých častí karosérie.

 

Svetlá na denné svietenie v tvare písmena T
Presne ako v prípade koncepčného vozidla Volvo Concept Coupé charakterizuje prednú časť modelu Volvo Concept XC Coupé nové rozloženie na kapote a tzv. „vznášajúca sa“ mriežka chladiča, olemovaná prednými svetlometmi, ktoré sa pýšia novými svetlami na denné svietenie v tvare písmena T. Vzhľad zadných svetiel je takisto charakteristickým prvkom v novom dizajnovom smerovaní spoločnosti Volvo Cars. „Obe koncepčné vozidlá nám ukazujú, ako môžeme odteraz tvarovať naše automobily. Značke Volvo dodávame citovú hodnotu s pokojnou, sebavedomou krásou, ktorá je charakteristickou známkou škandinávskeho dizajnu,“ hovorí Thomas Ingenlath.

Budovanie na základoch hrdého dedičstva modelu XC
Spoločnosť Volvo Cars vydláždila cestu pre úplne nový segment uvedením modelu V70 Cross Country v roku 1997. Odvtedy sa ponuka postupne vyvíjala a rozširovala. V súčasnosti zahŕňa modely od Volvo V40 Cross Country cez XC60 a XC70 až po XC90. „S automobilom Volvo Concept XC Coupé dodávame tejto jedinečnej kombinácii výkonnej odolnosti a výraznej elegancie nový, športovejší nádych,“ hovorí Thomas Ingenlath.

- - Inzercia - -