Dnes je streda, 27.október 2021, meniny má: Sabína
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Cyklistická helma môže prepojením s vozidlami zachrániť život

máj 19, 2015 - 10:53
Pri analýze údajov z nehôd sa ukázalo, že 50 % všetkých cyklistov usmrtených na európskych cestách malo kolíziu s vozidlom. Každý rok zomrie v USA takmer 50 000 cyklistov. Unikátna spolupráca medzi spoločnosťami Volvo Cars, POC a Ericsson si kladie za cieľ úplne zamedziť kolíziám medzi vozidlami a cyklistami.
Foto: 

Spoločnosť Volvo Cars, výrobca ochranných športových produktov POC a firma Ericsson predstavili na medzinárodnom veľtrhu CES v Las Vegas v januári tohto roku výsledok prelomovej spolupráce – inovatívne bezpečnostné technológie, ktoré po prvýkrát prepájajú vodičov a cyklistov. Technológia pozostáva z pripojeného vozidla a prototypu helmy, ktoré medzi sebou dokážu nadviazať obojstrannú komunikáciu. Systém upozorňuje vodičov vozidiel Volvo a cyklistov na vzájomnú blízkosť, čím sa predchádza nehodám. Žiadna automobilka sa doteraz neodvážila riešiť problém pomocou prepojenej bezpečnostnej technológie.Ľudia dochádzajúci do práce čoraz viac využívajú bicykle a podiel cyklistov neustále celosvetovo rastie. Následkom je nárast vážnych nehôd cyklistov. Tento stav považujú spoločnosti Volvo Cars a POC za neprijateľný a jeho riešenie si vyžaduje inovatívne a koordinované úsilie. Systém City Safety od spoločnosti Volvo Cars, ktorý je súčasťou štandardnej výbavy úplne nového modelu XC90, dokáže rozpoznať, varovať a automaticky brzdiť, s cieľom zabrániť kolíziám s cyklistami. Išlo o prvý krok v odvetví, ktorý sa vážne zaoberal bezpečnosťou cyklistov. Táto technológia vydláždila cestu pre inovatívny koncept prilby, ktorú spoločnosť predstavila na medzinárodnom veľtrhu CES 2015.
Poloha cyklistu sa cez niektorú z populárnych cyklistických aplikácií pre smartfóny, ako je napríklad Strava, zasiela do cloudu spoločnosti Volvo, kde je zdieľaná s vozidlom a naopak. Ak systém výpočtom zistí hroziacu kolíziu, upozorní oboch účastníkov cestnej premávky, vďaka čomu môžu prijať potrebné opatrenia, aby zabránili prípadnej nehode. Vodičovi vozidla Volvo sa upozornenie na cyklistu v blízkosti zobrazí na projekčnom displeji – aj v prípade, ak sa nachádza v mŕtvom uhle, napríklad za zákrutou, za iným vozidlom, prípadne ak je ťažko viditeľný v noci. Cyklistovi sa ako upozornenie rozsvieti výstražné svetlo na helme. Inovatívny bezpečnostný koncept na báze cloudu prináša zaujímavé príležitosti na vývoj a v konečnom dôsledku pomôže zachrániť životy mnohých zraniteľných účastníkov cestnej premávky.


 
Volvo City Safety
Od jari roku 2013 sú všetky nové vozidlá Volvo vybavené funkciou automatického brzdenia pred cyklistami. Systém od spoločnosti Volvo Cars ako prvý na svete používa radar a kamery, pomocou ktorých zaznamenáva cyklistov. Je založený na pokročilej technológii snímačov a ak vozidlu hrozí kolízia, dokáže plne automaticky brzdiť.
 
Vízia spoločnosti Volvo Cars do roku 2020 – a ďalej do budúcnosti
Spoločnosť Volvo Cars je presvedčená, že úmrtia a vážne zranenia v doprave sú neprijateľné. Švédska spoločnosť ako priekopník v oblasti bezpečnosti preto oznámila svoju Víziu 2020 – v roku 2020 nebude nikto usmrtený ani zranený v novom vozidle značky Volvo. Okrem toho si za cieľ stanovila vyrábať vozidlá, ktoré už nebudú účastníkmi nehôd.
 

- - Inzercia - -