Dnes je piatok, 22.október 2021, meniny má: Sergej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Lipšic neuspel s maximálnymi čakacími lehotami pre deti

marec 25, 2015 - 15:33
Nezaradenému poslancovi Danielovi Lipšicovi neprešiel v parlamente návrh, aby plánovaná zdravotná starostlivosť (ZS) pre deti bola poskytnutá najneskôr do troch mesiacov od indikácie ošetrujúcim lekárom.
Foto: 
Lipšic svoj návrh odôvodňoval tým, že oneskorenie liečby môže na rozdiel od dospelých ohroziť zdravý vývin dieťaťa. Zmeny predkladal v rámci novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorú však poslanci neposunuli do druhého čítania. 
 
 
Ak by potrebnú starostlivosť nebolo možné poskytnúť v spomínanej lehote na Slovensku, požadoval zjednodušiť vybavenie liečby v zahraničí. Zdravotné poisťovne by do piatich dní museli rozhodnúť o tom, či schvália liečbu v cudzine, v prípade závažného ochorenia by sa termín skrátil na 72 hodín. "Cieľom predkladanej legislatívnej úpravy je zabezpečiť potrebnú zdravotnú starostlivosť pre deti, pokiaľ sa táto na Slovensku neposkytuje alebo sa poskytuje s neprimerane dlhými čakacími lehotami," konštatoval Lipšic.
 
 
Poslanec chcel zároveň v parlamente presadiť návštevy všeobecných lekárov v domácom prostredí chorého dieťaťa. Lipšic konštatoval, že pre dieťa s vysokými horúčkami je veľkou záťažou čakanie v ambulancii, navyše dieťa s infekčným ochorením môže v čakárni nakaziť ďalších ľudí. Navrhovaná legislatíva by stanovila povinnosť pre zdravotné poisťovne uhrádzať ambulantnú zdravotnú starostlivosť pre deti do 11 rokov v domácom prostredí v plnej výške, pokiaľ si to ich zdravotný stav vyžaduje. Minimálnu výšku úhrady malo určiť ministerstvo zdravotníctva.
 
Zdroj: SITA
Foto: SITA, Thinkstock, Shutterstock

- - Inzercia - -