Dnes je nedeľa, 17.október 2021, meniny má: Hedviga
Čas čítania
9 minutes
Zatiaľ prečítané

Nové Volvo S60, V60 a XC60

apríl 21, 2013 - 18:04
Významné inovácie zvýrazňujú dynamický vzhľad a príťažlivosť modelov radu Volvo 60.
Foto: 

Modely S60 a XC60 sú našimi najpredávanejšími modelmi na viacerých dôležitých trhoch a priekopnícky model V60 Plug-in Hybrid vystrelil raketovým tempom. Veľmi pozorne sme počúvali našich zákazníkov, aby sme dokázali priniesť vylepšenia, vďaka ktorým sa tieto úspešné vozidlá stanú ešte atraktívnejšími.“ hovorí Lex Kerssemakers, hlavný viceprezident pre produktovú stratégiu a manažment vozidlových radov spoločnosti Volvo Car Group.

Dôraz na detaily
Škandinávsky dizajn charakterizujú pekné, jednoduché tvary a povrchy, ktoré nerušia žiadne zbytočnosti. Zjavné je to v interiéri aj exteriéri nových vozidiel radu 60, ktoré prešli dizajnovými úpravami. Interiér sa vyznačuje očividným dôrazom na detaily, ktorý spolu s pravými obkladovými a poťahovými materiálmi ‒‒ ako drevo a koža ‒‒ a ovládacími prvkami s jednoduchým ovládaním prispieva k impozantnému zážitku z jazdy.
Pohodlné sedadlá s dokonalou oporou, ktoré zaručia, že aj po tých najdlhších cestách dorazíte do cieľa svieži a uvoľnení, sú silnou stránkou značky Volvo už celé desaťročia. Záujemca o niektorý z nových modelov S60, V60 alebo XC60 si môže teraz objednať aj nové športové sedadlo, ktoré nestráca nič z tradičného pohodlia a zároveň dokonale dopĺňa dominantný charakter toho pravého auta pre vodiča.
Vozidlá nového radu 60 ponúkajú aj ďalšie príklady, z ktorých je zjavná pozornosť venovaná detailom. Doposiaľ viditeľné dýzy ostrekovačov sú teraz ukryté pod kapotou. Kryt radaru má nové lakovanie v podobe lesklého čierneho náteru, vďaka ktorému sa prakticky stráca v mriežke chladiča. Chrómovaný rám lemujúci mriežku bol odstránený a sebavedomý vzhľad  nového vozidla umocňuje nové, väčšie kovové logo značky Volvo.
Nové integrované koncovky výfuku, ktoré si možno objednať pri niektorých verziách motorov, predstavujú fyzické aj vizuálne prepojenie s technicky vyspelými motormi. Nejde však len o pekný dizajn: projektanti si museli poradiť najmä so skutočnosťou, že pri prevádzkovej teplote musia koncovky zostať dokonale na svojom mieste, aj keď výfukový systém sa predĺži až o 25 mm. To je ďalší príklad skutočne precízneho škandinávskeho strojárstva.
Nové modely S60, V60 a XC60 ponúkajú rozšírený výber diskov kolies s celou škálou rozmanitých dizajnov, ktoré zákazníkom rozširujú možnosti osobného prispôsobenia vzhľadu vozidla. Model XC60 je v ponuke s 20-palcovými diskami kolies s rovnakou výškou profilu pneumatiky i mierou jazdného komfortu, aké ponúkajú 19-palcové disky.Nové Volvo S60 ‒ dynamickejšie a elegantné
Nový dynamický dizajn modelu S60 svojím energickým a expresívnym vzhľadom zvýrazňuje športový charakter vozidla. Horizontálne línie spolu s prvkami, ako je širšia mriežka chladiča, svetlá na denné svietenie a nové svetlovody s diódami LED na koncových svetlách, dodávajú vozidlu S60 neobyčajný, prikrčený vzhľad.Interiér vozidla absolvoval vylepšenia v podobe nových farieb čalúnenia, nového obloženia s drevenou intarziou, nového poťahu stropu kabíny a hodvábno-kovového lemovania vetracích otvorov a ovládačov svetiel.
Vodič, ktorý sa rozhodne pre kúpu modelu S60, má na výber zo štyroch typov podvozkov: môže si zvoliť typ Touring, dynamický podvozok, typ Four-C (pokročilý systém aktívneho podvozku) alebo znížený športový podvozok, ktorý bol doposiaľ v ponuke len pre verziu R-Design.Nové Volvo V60 ‒ univerzálnejšie, dynamickejšie a elegantnejšie
Nové Volvo V60 je vozidlo pre ľudí, ktorí potrebujú všestrannosť kombi, ale chceli by ovládateľnosť športového sedanu. To všetko nájdu v štýlovom škandinávskom balení. Rovnako ako v prípade nového modelu Volvo S60, aj novému modelu V60 dodal projektový tím výraznejší charakter na ceste zdôraznením jeho horizontálnych línií. Silueta modelu V60 je vizuálnou pripomienkou, že toto nie je žiadne obyčajné kombi ‒ je to kombi so vzhľadom kupé. Model V60 ponúka dynamický zážitok z jazdy s rovnako presným ovládaním ako jeho sesterská limuzína, ako aj s rovnakými možnosťami výberu podvozkov.Podstatou neobyčajnej univerzálnosti modelu V60 je jeho inteligentné riešenie sedadiel. Zadné sedadlo možno sklopiť na tri časti v pomere 40/20/40, čo umožňuje rýchlo a ľahko zväčšiť objem 430-litrového batožinového priestoru. Rodičia si v modeli V60 obľúbili jeho integrované dvojstupňové detské sedačky v podobe prídavných vankúšov.

Nové Volvo V60 Plug-in Hybrid ‒ stále vo vlastnej triede
Po úspešnom uvedení na trh v špecifikácii „Pure Limited“ je dômyselný model Volvo V60 Plug-in Hybrid odteraz dostupný v širokej škále farieb a špecifikácií vybavenia, ktorých súčasťou je väčšina dizajnových a technologických vylepšení štandardného modelu V60, pričom aj v novom vyhotovení si zachováva svoju jedinečnú hladinu emisií 48 g/km, ktorá predstavuje vrchol triedy. Na dverách batožinového priestoru prvého vznetového vozidla typu plug-in hybrid na svete sa stále skvie označenie D6 AWD, ktoré naznačuje, že pod kapotou sa ukrýva vysoký výkon. Predné kolesá poháňa päťvalcový 2,4-litrový vznetový motor s turbodúchadlom, ktorý ponúka výkon 215 k a maximálny krútiaci moment 440 Nm, k čomu mu dopomáha šesťstupňová automatická prevodovka. Zadnú nápravu poháňa elektromotor, ktorý vyvinie výkon 70 k a krútiaci moment 200 Nm. Elektromotor získava energiu z lítiovo-iónového akumulátora s kapacitou 11,2 kWh, ktorý je umiestnený pod podlahou batožinového priestoru. Vodič si môže zvoliť požadovaný režim jazdy pomocou troch tlačidiel. V režime Pure vozidlo poháňa v maximálnej možnej miere iba elektromotor. Dojazd má až 50 kilometrov.
Režim Hybrid je štandardným nastavením pri každom naštartovaní vozidla. Vznetový motor spolu s elektromotorom produkujú emisie CO2 (podľa Nového európskeho jazdného cyklu NEDC, zmiešaného jazdného cyklu pre certifikáciu) na úrovni 48 g/km (1,8 l/100 km).
V režime Power je technológia optimalizovaná tak, aby vozidlu poskytovala čo najviac energie. Vznetový motor spolu s elektromotorom dodávajú celkový výstupný výkon 215+70 koní a maximálny krútiaci moment vyše 600 Nm. Vozidlo dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h v priebehu 6,1 sekundy.Nové Volvo XC60 ‒ impozantná zdatnosť s mestským štýlom
Pri pohľade zvonku má najpredávanejší model značky Volvo, XC60, mestskejší ráz. Predná časť vozidla s upraveným dizajnom ponúka nový tvar kapoty, ktorý zvýrazňuje široký, sebaistý vzhľad. Model XC60 ťaží aj z vynoveného interiéru. K novým prvkom patrí nové obloženie s drevenou intarziou, nový poťah stropu kabíny, textilné čalúnenie stĺpikov B a hodvábno-kovové lemovanie vetracích otvorov a ovládačov svetiel.
Prepracovaný model XC60 ponúka vyvýšenú polohu za volantom, ktorej sekunduje veľkorysá svetlá výška a podvozok najlepší v tejto triede vozidiel. Volvo XC60 je navrhnuté tak, aby bolo každým svojím kúskom rovnako svižné a obratné ako cestné vozidlo so štandardnou výškou. Súčasťou štandardnej výbavy je odteraz aj funkcia Corner Traction Control, ktorá zlepšuje jazdné vlastnosti vozidla v zákrute. Tento systém smerovania krútiaceho momentu pomáha vodičovi zabrániť nedotáčavosti tým, že pri zrýchľovaní vozidla pri výjazde zo zákruty prenesie potrebné množstvo brzdnej sily na vnútorné kolesá a súčasne dodá energiu vonkajším kolesám.Vylepšenia v celom rade nových modelov S60, V60 a XC60

Komunikačné rozhranie Sensus Connected Touch ‒ nová úroveň pripojenia
Sensus je označenie, ktoré značka Volvo používa pre všetky svoje technológie týkajúce sa rozhrania človek ‒ stroj (HMI). Najnovším prírastkom v ich radoch je kompletne nový systém Sensus Connected Touch.
Vo vozidle zabezpečuje konektivitu a internetové pripojenie a sedempalcový displej premení na najmodernejšiu dotykovú obrazovku snímanú infračerveným lúčom, ktorú možno používať aj v rukaviciach, čo je vo vozidlách unikátne svetové prvenstvo, praktické najmä v zime.
Pripojenie je možné pomocou palubného dátového modulu 3G/4G alebo prostredníctvom mobilného telefónu vodiča. Používateľ má prístup k neobmedzenému prezeraniu internetového obsahu (okrem situácie, keď riadi vozidlo), prenosu hudby cez internet, internetovému rozhlasovému vysielaniu (prostredníctvom služieb TuneIn a Orange Live Radio) s tisíckami kanálov z celého sveta, ďalej má k dispozícii internetové mapy a vyhľadávanie (prostredníctvom služby Google), integrovaný navigačný systém 3D pripojený k internetu s online dopravnými informáciami a výstražnými upozorneniami na nebezpečné úseky, vyhľadávač bezplatného parkovania, informácie o počasí, množstvo vlastných aj webových aplikácií, internetový obchod App Store s novými funkciami a aktualizáciami, ako aj vyhľadávač servisných miest značky Volvo. Vodič taktiež môže zdieľať sieť WiFi s ostatnými pasažiermi vozidla.

Adaptívny digitálny displej
Adaptívny digitálny displej, ktorý mal premiéru v úplne novom modeli V40, je odteraz v ponuke aj v nových modeloch S60, V60 a XC60. Tento aktívny displej s technológiou tekutých kryštálov (TFT) dodáva interakcii medzi vozidlom a vodičom nový rozmer a vždy zobrazuje informácie, ktoré sú v danej situácii najdôležitejšie.
Vodič si môže vybrať z troch grafických motívov:
Motív Elegance je základný motív, ktorý sa vyznačuje tradičným usporiadaním a pokojným charakterom.
Motív Eco so zeleným podsvietením dodáva displeju ekologicky pôsobiaci vzhľad. Na ľavej strane je zobrazený merací prístroj ekologického režimu, ktorý zobrazuje údaje o aktuálnej a kumulovanej spotrebe paliva. Ak vodič dosiahne optimálnu úroveň ekologickej jazdy, displej ho odmení zobrazením svietiaceho zeleného písmena E.
Motív Performance má červené podsvietenie, ktoré mu dodáva športový ráz. Zobrazenie tachometra z verzií Elegance a Eco v strede displeja nahradil číselník otáčkomera. Rýchlosť vozidla sa zobrazuje digitálne v strednej časti displeja. V jeho pravej časti je wattmeter - merací prístroj, ktorý informuje vodiča, aký výkon vozidlu ešte zostáva a aký výkon v danej chvíli využíva.
Hybridný model V60 Plug-in Hybrid okrem tradičných troch ponúka aj motív Hybrid s modrým podsvietením. Ponúka informácie o hybridnej pohonnej sústave a stave akumulátora, ktoré vodičovi pomáhajú efektívne využívať dômyselný pohon vozidla.

Nižšia spotreba paliva.
Spotrebu paliva štvorvalcového vznetového motora D2 s výkonom 115 k v novom modeli Volvo S60 s manuálnou prevodovkou sa podarilo znížiť na prvotriednu úroveň 4,0 l/100 km (kombinovaný cyklus EÚ, predbežné údaje), čo sa premieta do tvorby emisií CO2 na úrovni len 106 g/km. Zodpovedajúce údaje pri automatickej prevodovke sú 4,1 l/100 km a 107 g/km (predbežné údaje). Jeho príbuzný vo verzii kombi, motor D2 v novom modeli Volvo V60, taktiež prináša prvotriednu spotrebu paliva na úrovni 4,1 l/100 km (109 g/km) pri spojení s manuálnou prevodovkou a 4,2 l/100 km (110 g/km) v prípade automatickej prevodovky (predbežné údaje). Automatické verzie motora D3 (136 k) a D4 (163 k) v nových modeloch Volvo S60 a V60 momentálne dosahujú emisie CO2 na úrovni 129 g/km (4,9 l/100 km).
Vylepšenia sa dočkalo aj nové Volvo XC60, ktoré ponúka obe verzie motora D5 (215 k) a D4 (163 k) s manuálnou prevodovkou a pohonom všetkých štyroch kolies, ktoré v kombinovanej prevádzke dosahujú spotrebu paliva na úrovni 5,3 l/100 km (139 g/km).
Zážihová pohonná jednotka v modeli S60 takisto prešla vylepšeniami. Preplňovaný motor s priamym vstrekovaním paliva (GTDi) T4 (180 k) alebo T3 (150 k) s objemom 1,6 litra a automatickou prevodovkou teraz prináša spotrebu paliva na úrovni 6,8 l/100 km (159 g/km). Zodpovedajúci údaj pre prevodovky T4 a T3 v modeli V60 je 7,2 l/100 km (167 g/km).

Radiace páčky na volante
Vo vozidlách vybavených automatickou prevodovkou možno k trojramennému volantu odteraz pridať aj radiace páčky. Z automatickej prevodovky sa tak stane manuálna, ktorá má tú výhodu, že umožňuje radiť rýchlosti a mať pritom obe ruky na volante. V záujme dodatočného zvýšenia pohodlia pre vodičov vo Švédsku a v ďalších krajinách s chladným podnebím možno volant vybaviť aj funkciou vyhrievania.

Funkcia permanentne zapnutých diaľkových svetiel s revolučnou technológiou
Vďaka novému systému automatického prepínania diaľkových svetiel Active High Beam Control je jazda potme bezpečnejšia a pohodlnejšia. Vďaka tejto technológii nie je potrebné prepínať medzi stretávacími a diaľkovými svetlami. Systém Active High Beam Control namiesto toho umožňuje mať nepretržite zapnuté diaľkové svetlá. Keď z protismeru prichádza vozidlo, dômyselný projektorový modul integrovaný do svetlometov podľa potreby zacloní diaľkové svetlá a zabráni tak oslepeniu vodiča.

Svetlomet do zákruty pre lepšiu viditeľnosť
Ďalšou novinkou pre jazdu potme v rámci voliteľnej výbavy je funkcia prídavného svetlometu do zákruty pri nízkych rýchlostiach. Je nadstavbou k existujúcemu systému natáčacích svetiel Active Bending Lights a pomáha osvetliť priestor, do ktorého vodič zatáča.

Vyhrievané čelné sklo
Vozidlá vybavené dažďovým senzorom majú odteraz možnosť využívať aj výhody elektricky vyhrievaného čelného skla. Funkcia pomôže najmä v chladných zimných dňoch s rýchlym rozmrazovaním.

Asistenčné systémy podpory vodiča IntelliSafe
IntelliSafe je zastrešujúci názov, ktorý značka Volvo používa na označenie všetkých aktívnych bezpečnostných systémov. Významnú úlohu v nich hrá technológia City Safety, ktorá predstavuje svetové prvenstvo. Tento vyspelý bezpečnostný systém automatického brzdenia pracuje pri rýchlostiach do 50 km/h a dodáva sa ako súčasť štandardnej výbavy. Všetky modely vozidiel je možné vybaviť aj systémom detekcie chodcov s automatickým zastavením, ktorý dozerá na to, aby vozidlu nevošli do cesty chodci.
K modelom S60, V60 a XC60 je možné objednať aj zdokonalený informačný systém o slepom uhle (BLIS), ktorý teraz pracuje na báze radaru. Táto technológia dokáže tiež sledovať a upozorniť vodiča na rýchlo sa približujúce vozidlá zozadu až do vzdialenosti 70 metrov.
Výstražný systém Cross Traffic Alert využíva radarové senzory v zadnej časti vozidla a pri cúvaní z parkovacieho priestoru upozorňuje vodiča na prichádzajúce vozidlá z bočných smerov. Funkcia Road Sign Information zobrazuje na displeji prístrojového panela dopravné značky.

- - Inzercia - -