Dnes je pondelok, 18.október 2021, meniny má: Lukáš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Otec roka 2012: na víťaza sa pozerá jeho syn z neba

jún 17, 2012 - 19:03
Tohtoročná anketa Otec roka sa niesla vo veľmi emotívnej atmosfére. Jeden z nominovaných, Stanislav Lettrich, totiž v nedeľu 10. júna 2012 stratil to najcennejšie v jeho živote - jeho milovaného syna Jakuba, ktorý prehral svoj boj s rakovinou. Stanislav Lettrich napriek tomu na vyhlasovanie výsledkov ankety prišiel a stal sa Otcom roka 2012.
Foto: 

Stanislav Lettrich bol tipom moderátora relácie Modré z neba Vila Rozborila a jeho príbeh nenechal suché oko mnohých divákov markizáckej relácie.Najprv vysníval Andrej z Bratislavy auto pre svojho kamaráta a jeho otca, aby im uľahčil cesty z Dubového pri Turčianskych Tepliciach na časté kontroly do nemocnice v Bratislave.  V tej pamätnej relácii, keď dostal auto Jakub a jeho otec, Vilo Rozboril spontánne daroval svoje vlastné auto Andrejovej rodine. Tieto dva prepletené osudy sa nedávno opäť objavili v Modrom z neba – tentoraz Jakub vysníval pre svojho kamaráta vybudovanie bezbariérovej kúpeľne.
Tí, čo ho poznajú, sa vôbec nečudujú, prečo je práve Stanislav Lettrich tipom Modrého z neba na titul Otec roka.
V roku 2008, keď sa rozvádzal s manželkou, súd mu zveril do opatery syna Jakuba, pretože to bolo jeho želanie. Istý čas nažívali relatívne spokojne, otec pracoval ako stavbár – robil hydroizolácie, šikovný chlapec sa dobre učil, športoval, hral futbal a rekreačne aj hokej. Práve rana z puku do kolena naštartovala bujnenie nádoru a Jakub sa ocitol na onkológii. Jeho nohu sa už nepodarilo zachrániť.
Otec zanechal zamestnanie a od minulého roka, keď Jakubovi v Bratislave amputovali nohu, podriadil svoj život synovi. S malými prestávkami strávili spolu v nemocnici takmer celý rok, ale Kubov stav sa nezlepšuje a v súčasnosti merajú každý deň cestu z domu, z Dubového, do martinskej nemocnice.
Stanislav Lettrich sa o syna obetavo stará dvadsaťštyri hodín denne. Žijú z opatrovateľského príspevku, ktorý mu priznali až na odvolanie. Na otázku, čo mu dáva silu, odpovedá: „Jakub. Teším sa z každého dňa, kým je tu.“
No určite cíti aj energiu od ľudí, ktorí mu držia palce a usilujú sa pomôcť. Či už vo forme finančnej zbierky v dedine, aby mohol synovi zabezpečiť lieky a cesty do nemocníc, alebo drobných radostí, akým bol darček Modrého z neba – gratulácia od Mira Šatana a hokejistov Slovana k synovým pätnástym narodeninám.
„Je v jednej osobe všetko – priateľ aj otec,“ povedal o Stanislavovi Lettrichovi v relácii jeho syn Jakub. Možno ani netuší, že nie každý otec by zvládol to, čo ten jeho.

Autor: RED
Foto: Dušan Kittler
Video: Marek Bereš

- - Inzercia - -