Dnes je streda, 27.október 2021, meniny má: Sabína
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Pomoc, mám herpes!

február 16, 2015 - 22:39
Svrbí, páli a zväčša sa objaví, keď to najmenej potrebujeme. Ak ste sa s ním ešte nestretli, máte šťastie! No aj napriek tomu vás môže kedykoľvek nepríjemne prekvapiť. Herpes.
Foto: 
Môže ho mať ktokoľvek
Herpes (alebo tiež opar) je neestetický a nepríjemný kožný prejav vírusovej infekcie organizmu. Tento vírus sa po celý čas ukrýva v nervových bunkách tela, kde ho imunitný systém nevie odhaliť. Vírus herpesu je pre imunitný systém človeka neviditeľný. Ide o nevyliečiteľné ochorenie a u mnohých ľudí sa pravidelne vracia. Najčastejšie sa objavuje práve v období oslabenej imunity. Vírus sa môže do tela dostať už v ranom detstve (v prípade pásového oparu sú jeho prvým prejavom ovčie kiahne) a od infikovania k viditeľným prejvom môže prejsť aj niekoľko rokov. Stačí trocha oslabená imunita a je to. Preto je veľmi ťažké zistiť, kedy a od koho ste sa nakazili. Do kontaktu s herpesom však prichádzame všetci, no len u niekoho sa toto ochorenie objaví. Pozor! Je vysoko kontaktne prenosný, a čo je najhoršie, herpesu sa nikdy nezbavíte. V tele zotrváva do konca života. 


 
Najčastejšie spúšťače herpesu
  • stres
  • oslabená imunita
  • menštruácia
  • podráždenia pokožky, popáleniny
  • silné slnečné žiarenie
  • horúčka
  • nádorové ochorenia
  • bakteriálny zápal pľúc
 
 
 
NEBOZKÁVAŤ, PROSÍM!
Najrizikovejšou je najmä oblasť úst, ale aj intímna oblasť. K prenosu dochádza priamym kontaktom, pri bozkávaní alebo pohlavným stykom, a to prostredníctvom slín či kvapôčkovou infekciou. Opar má zväčša veľmi rýchly prejav. Spočiatku opuchne a sčervená, objavia sa nenápadné pľuzgieriky naplnené tekutinou a pomerne rýchlo aj prasknú a mokvajú. Postihnuté miesto sa postupne začne podobať chrastičke, ktorá sa na koži drží zväčša 7 – 10 dní. Objavuje sa nielen na vonkajšej oblasti úst, na pere, ale aj vnútri v ústach či v hrdle. Sprevádzajú ho prejavy nepríjemného omínania, svrbenia až pálenia. 
 
 
Strážiť si treba imunitu
Najčastejším prejavom oslabenej imunity, ale i duševného nepokoja a stresového vypätia, je práve herpes. Signalizovať môže aj nesprávnu funkciu čriev, horúčku, no objaví sa v niektorých prípadoch aj pred, počas či po menštruácii či po intenzívnom vystavovaní pokožky na slnku. Dbať preto treba najmä na vyvážený príjem pestrej stravy a vyvarovať sa treba stresu. Do stravy treba zaradiť zvýšený príjem zinku, ktorý vašu imunitu opäť postaví na nohy. S vírusmi veľmi úspešne bojuje aj brokolica, chren, grep, zázvor a, samozrejme, cibuľa s cesnakom. 
 
 
Prvá pomoc je vždy na mieste
Spomínaná cibuľa je často radená k potravinám, ktoré pomáhajú pri rôznych prejavoch vírusových ochorení. Pri liečbe oparov sa osvedčila jej šťava, ktorou sa obmýva miesto oparu. Aplikujete ju jednoducho pomocou gázy. Niekomu zas pomôže potierať si postihnuté miesto čajovníkovým olejom. Do jedálnička zapojte viac potravín obsahujúcich vitamín B (kvasnice, obilniny, hnedá ryža), vynechajte orechy a kakao. Nezaškodí ani ,,dopovať“ sa vitamínmi skupiny B a vitamínom C. Postačí trojitá dávka B-komplexu 2-krát denne a minimálne 1 000 miligramov vitamínu C raz za deň. Nezabúdajte, čím rýchlejšie sa vám podarí sa s oparom účinne rozlúčiť, tým rýchlejšie môžete pobozkať od šťastia každého, koho máte radi. Dovtedy sa bozkom vyhýbajte. To isté platí i o sexuálnej zdržanlivosti, vrátane orálneho styku!
 
 
Hygiena nadovšetko
Dôležité je, aby ste sa pľuzgierikov nedotýkali pokožkou, pretože by ste si vírus zbytočne rozniesli. Nutné je používať vlastné predmety, ktoré prichádzajú s postihnutým miestom do kontaktu. Ak teda opar už máte, vyčleňte si vlastný kuchynský príbor a riad, používajte vlastné uteráky. To isté platí aj pre zvýšenú hygienu nanášania rôznych mastičiek (s obsahom látky acyklovír) a prípravkov na zmiernenie ťažkostí. Nikdy ich nenanášajte prstom, ale vždy novým vatovým tampónom či tyčinkou. Pľuzgieriky si neprepichujte, ale pravidelne potierajte vazelínou, aby nepraskali. Ak trpíte genitálnym herpesom je, samozrejme, nevyhnutná sexuálna abstinencia počas viditeľných prejavov a doživotné používanie kondómu. 
 
 
Nebezpečenstvo pre tehotné ženy
Obzvlášť opatrné by mali byť ženy, ktoré sa počas tehotenstva nakazili herpetickým vírusom prvýkrát alebo ním trpeli pred otehotnením. Túto skutočnosť treba oznámiť svojmu lekárovi, najmä pokiaľ ide o vaginálny herpes. Je totiž pravdepodobné, že vírusom nakazia počas pôrodu aj bábätko. 
 
Mgr. Zuzana Szemöková
Foto: RED, thinkstock
 

 

 

- - Inzercia - -