Dnes je sobota, 23.október 2021, meniny má: Alojzia
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Range Rover Evoque získal environmentálny certifikát

marec 11, 2012 - 09:53
Spoločnosť Land Rover získala od automobilovej certifikačnej agentúry VCA (Vehicle Certification Agency) certifikát za vyčerpávajúcu štúdiu „Od kolísky po hrob“, ktorá rozoberá vplyv nového modelu Range Rover Evoque na životné prostredie.
Foto: 

Je to prvýkrát, čo spoločnosť Land Rover získala osvedčenie od agentúry VCA na základe podrobnej štúdie životného cyklu vozidla.

Agentúra VCA vykonala kompletný audit analýzy životného cyklu (LCA) modelu Range Rover Evoque, na základe ktorého vydala príslušné osvedčenie. Tým sa Land Rover zaradil do malej skupiny automobilových výrobcov, ktorým sa dostalo oficiálneho uznania za vypracovanie štúdie environmentálneho dosahu motorového vozidla – od výroby cez obdobie využívania zákazníkom až po likvidáciu a recykláciu.
„Zelený“ Evoque

V správe sa zdôrazňujú mnohé z procesov, vďaka ktorým je Range Rover Evoque najľahším a najhospodárnejším vozidlom v histórii tejto značky. Ide napríklad o používanie recyklovaných materiálov, ľahkých komponentov a technológie stop/štart. Štúdia životného cyklu „Od kolísky po hrob“ ďalej vyzdvihuje ekologické opatrenia integrované do procesu výroby, ako je napríklad inštalácia plne flexibilného lakovacieho zariadenia najnovšej generácie, ktoré umožňuje vyrábať príplatkové verzie modelu Evoque s kontrastnou strechou pri znížení spotreby laku a úniku rozpúšťadiel do ovzdušia. Navyše, boli racionalizované vetracie systémy v konštrukcii karosérie, čím sa znížila spotreba elektrickej energie o 25 %. Certifikát slávnostne odovzdal Paul Markwick, CEO agentúry VCA, v konštruktérskom centre spoločnosti Jaguar Land Rover (JLR) v Gaydone. „Som veľmi rád, že môžem tímu spoločnosti Land Rover odovzdať tento certifikát. Snaha o ekologickú prevádzku a výroba produktov, ktoré svedčia o tomto étose, je jednoznačne veľmi dôležitou súčasťou charakteru firmy. Iniciatívy ako analýza životného cyklu vytvárajú rámec, pomocou ktorého môžu výrobcovia hodnotiť vplyv svojich produktov na životné prostredie od návrhu až po likvidáciu vozidla,“ povedal Paul Markwick.
Štúdia umožní spoločnosti Land Rover identifikovať ďalšie možnosti zlepšovania ekologickosti svojich budúcich produktov, pričom zdôrazňuje, aký pokrok spoločnosť dosiahla v snahe o zmenšovanie uhlíkovej stopy svojich vozidiel. 
Ekologická budúcnosť

Certifikát od agentúry VCA pre Range Rover Evoque je pre spoločnosť Land Rover veľký úspech. Intenzívne sa sústredíme na plnenie nášho záväzku realizovať ekologické konštruktérstvo a získané poznatky chceme aplikovať pri vývoji budúcich modelov. Analýza životného cyklu je kľúčovou súčasťou našej konštruktérskej praxe a dokonca sme spustili novú interaktívnu webovú stránku venovanú analýze životného cyklu, na ktorej môžu zákazníci lepšie spoznať všetky ekologické atribúty, ktoré Land Rover ponúka,“ hovorí Phil Hodgkinson, riaditeľ pre vývoj produktov Jaguar Land Rover.
Spoločnosť Jaguar Land Rover, ktorá sa zaviazala smerovať k udržateľnej budúcnosti, pracuje na plnení svojich ambicióznych dlhodobých cieľov týkajúcich sa produktov a procesov. Do roku 2012 chce v porovnaní s hodnotami z roku 2007 dosiahnuť celkové zníženie emisií CO2 z prevádzok a množstva odpadu vyvážaného na skládky o 25 %, zníženie spotreby vody o 10 % a zníženie výfukových emisií o 25 % do roku 2015.Východiská analýzy

Analýza životného cyklu vychádzala z modelu Range Rover Evoque, verzie Pure so vznetovým motorom TD4 s výkonom 150 k, 6 stupňovou manuálnou prevodovkou a s pohonom všetkých kolies 4WD. Aby bolo možné správne zhodnotiť vplyv vozidla na životné prostredie, v štúdii životného cyklu sa bral do úvahy vplyv výroby, používania a likvidácie konkrétneho päťdverového modelu Range Rover Evoque v priebehu stanovenej životnosti (200 000 km) vrátane použitých materiálov, ich spracovania, montáže vozidla a dopravy počas výroby.
Pri konštrukcii modelu Range Rover Evoque boli využité ľahké komponenty všade, kde to bolo možné. Napríklad dvere batožinového priestoru sú o desať kilogramov ľahšie než ich oceľový ekvivalent. Sú zložené z menšieho počtu dielov, čo znižuje energetickú náročnosť ich výroby a zvyšuje kvalitu vyhotovenia. Mnoho dielov v každom vozidle Range Rover Evoque pochádza z recyklovaných surovín. Z rôznych druhov recyklovaných materiálov sa vyrábajú interiérové aj vonkajšie lišty, komponenty v priestore motora a interiérové poťahy. Ako zaujímavosť možno uviesť, že v každom vozidle je použitých 16 kg prvotriedneho recyklovaného polymérového materiálu, čo zodpovedá tisícu recyklovaných pollitrových plastových fliaš. Napríklad materiál Morzine, používaný na obložení stropu a hornej časti stĺpikov karosérie, sa vyrába zo 100-percentného recyklovaného polyméru získavaného z plastových fliaš a vlákien. Pri výrobe tohto recyklovaného polyméru sa spotrebuje o 66 % menej energie, čo znamená, že má o 55 % menšiu uhlíkovú stopu než jeho ekvivalent vyrábaný z prírodných surovín.

- - Inzercia - -