Dnes je nedeľa, 17.október 2021, meniny má: Hedviga
Čas čítania
8 minutes
Zatiaľ prečítané

Rok osláv Land Rover Defender

máj 17, 2015 - 13:37
Land Rover sa vrátil na miesto, kde sa začala písať jeho história, aby mohol odštartovať rok osláv kultového modelu Defender. Pri príležitosti ohlásenia troch exkluzívnych limitovaných edícií a začiatku novej, vzrušujúcej kapitoly príbehu modelu Defender vznikla na pláži Red Wharf Bay na britskom ostrove Anglesey unikátna kresba v piesku, veľká jeden kilometer. Keďže výroba súčasného modelu Defender vo Veľkej Británii vstupuje do konečnej etapy, spoločnosť Land Rover sa rozhodla využiť rok 2015 na oslavu tejto svojej celosvetovej automobilovej ikony.
Foto: 

Nick Rogers, riaditeľ pre modelový rad Range Rover, vysvetľuje význam obrodenia jedného z najkultovejších vozidiel na svete: „Všetko, čo robíme v súvislosti s modelom Defender, sa spája s vášňou a nadšením, a to sa nikdy nezmení. Tento Land Rover presviedča zákazníkov už 68 rokov svojimi nespochybniteľnými schopnosťami a kultovým dizajnom. Teraz mám tú česť byť jedným z množstva nadšencov v spoločnosti Land Rover, odhodlaných vytvoriť vhodného nástupcu legendárneho modelu Defender.“

Pri príležitosti tohto ohlásenia dala spoločnosť Land Rover vytvoriť najväčšiu kresbu v piesku, aká doteraz vznikla v Spojenom kráľovstve. Kresbu Defendera s ohromnou dĺžkou jeden kilometer vytvorila na pláži pri Red Wharf Bay na ostrove skupina šiestich vozidiel Land Rover. Táto unikátna kresba je prejavom úcty k momentu, keď v roku 1947 Maurice Wilks, vtedajší riaditeľ konštrukčného oddelenia spoločnosti Rover, naskicoval tvar prvého modelu Land Rover do piesku na pláži Red Wharf Bay a následne svoje myšlienky predostrel bratovi Spencerovi, riaditeľovi spoločnosti Rover. Wilksovci vlastnili na tomto waleskom ostrove pozemok a Maurice chcel mať všestranné vozidlo, schopné slúžiť ako ľahký traktor aj ako terénny automobil. Jeho pokrokový dizajn dostal meno Land Rover a jeho silueta ostala zachovaná až dodnes v podobe modelu Defender.Na vytvorenie spomínaného obrieho moderného umeleckého diela v zálive Red Wharf Bay bolo použitých šesť vozidiel Land Rover. Každé ťahalo 12 stôp široké brány, pomocou ktorých spoločne nakreslili do piesku nezameniteľnú siluetu modelu Defender. Vozidlá vybrané do pretekov s prílivom na ostrove Anglesey dokumentujú evolúciu modelu Defender od samého vzniku v roku 1948 až po súčasnosť. Vozidlá Land Rover série I, II a III sa na pláži stretli s „deväťdesiatkou“ z osemdesiatych rokov, Defenderom 90 Hard Top a Defenderom 110 Station Wagon. Model série II v bezchybnom stave kedysi patril samotným Wilksovcom.
Svedkami udalosti boli aj premiérovo predstavené vozidlá Defender zo série Celebration – tri nové, vzrušujúce limitované edície, z ktorých každá vzdáva hold inému elementu jedinečnej histórie modelu Defender. V prípade všetkých troch edícií, teda Heritage, Adventure a Autobiography, ktoré si už teraz môžu záujemcovia objednávať, nájdeme pod kapotou osvedčený 2,2-litrový vznetový motor Land Rover.
Spoločnosť Land Rover skúma možnosť presunutia výroby súčasného modelu Defender po ukončení produkcie vo Veľkej Británii do niektorej zo zámorských tovární. V prípade pokračovania výroby by išlo o malosériovú výrobu vozidiel pre vybrané vozidlové parky a na špeciálne aplikácie, určené na predaj mimo EÚ.Limitované edície modelu Defender

Edícia Autobiography
Exkluzívna edícia Autobiography ponúka vyšší komfort, lepšiu výbavu a vyšší výkon než ktorákoľvek predchádzajúca verzia. Vďaka unikátnej kombinácii interiérových a exteriérových prvkov a špeciálnej palete farieb bude edícia Autobiography zaručene najatraktívnejšou verziou modelu Defender všetkých čias. Edícia Autobiography sa bude vyrábať výhradne s kultovou karosériou „90 Station Wagon“.
Vďaka zvýšeniu výkonu z 122 k na 150 k nebude ani dynamika jazdy zaostávať za pôsobivým, exkluzívnym vzhľadom. Najviditeľnejším rozlišovacím znakom unikátnej edície Autobiography je dvojodtieňové lakovanie karosérie, no tento najatraktívnejší Defender všetkých čias ponúkne aj mnoho ďalších lahôdok.

Kľúčové prvky a vlastnosti:
Informatívna cena: od 61 500 £ (64 000 €)
V predaji: od apríla 2015
Typy karosérie: 90 Station Wagon
•    Zvýšený výkon (zo 122 k na 150 k)
•    Zvýšený krútiaci moment (z 360 Nm na 400 Nm)
•    Ponuka siedmich farieb dolnej časti karosérie
•    Horná časť karosérie, zadné dvere, maska chladiča, lemy svetlometov a lemy blatníkov vo farbe Santorini Black
•    Sedempalcové projektorové LED svetlomety
•    Číra optika smerových svetiel
•    Nápis „Defender“ na kapote so svetlým, strojovo opracovaným kovovým povrchom
•    Vonkajšie kľučky dverí s povrchovou úpravou Metal/Aluminium
•    Veko hrdla palivovej nádrže s povrchovou úpravou Metal
•    Bočné stúpadlá
•    Spodný ochranný kryt olejovej vane motora
•    Paket Bright Pack (biele koncové a smerové LED svetlá)
•    16-palcové zliatinové disky kolies Sawtooth vo farbe Gloss Black
•    Pneumatiky Goodyear MT/R
•    Logo Autobiography (vzadu)
•    Centrálny informačný panel vo farbe Santorini Black
•    Celokožené interiérové poťahy Windsor (vrátane poťahu stropu vo farbe Ebony alebo Ivory)
•    Sedadlá potiahnuté prvotriednou semianilínovou kožou s dvojitým kontrastným prešívaním a reliéfnym logom Autobiography
•    Hliníkové tlačidlo zamykania dverí, držadlo a lemy vetracích otvorov
•    Svetlý, strojovo opracovaný/lakovaný štítok s pokynmi k uzávierke diferenciálu
•    Unikátne koberčeky
•    Sústružené kovové disky v otvoroch držiaka na nápojeEdícia Heritage
Edícia Heritage pripomína históriu modelu Defender. Ide o moderné stvárnenie slávneho Land Roveru s označením HUE 166 – prvého predprodukčného vozidla série I z roku 1947 s prezývkou „Huey“. Tradicionalisti ocenia metalickú farbu karosérie Grasmere Green, strechu vo farbe Alaska White, historický dizajn masky chladiča a okolia svetlometov a robustný dizajn oceľových diskov kolies. Medzi nostalgické prvky patrí napríklad aj strieborný predný nárazník s čiernymi koncovkami. Edícia Heritage ďalej vynikne vďaka čírej optike smerových svetiel a pántom dverí s povrchovou úpravou Indus Silver. Dôležitými prvkami sú aj lemy blatníkov vo farbe karosérie a lapače nečistôt s historickým logom.
Zovňajšok dokonale dotvárajú hliníkové štítky s logom v historickom štýle na prednej maske a na zadnej časti karosérie, inšpirované dizajnom štítkov použitých na vozidlách série I a II. Predné blatníky navyše zdobí spomienky evokujúci nápis HUE 166.
Kým exteriér edície Heritage vzdáva hold ranej histórii vozidiel Land Rover, interiér ponúka celý rad moderných výdobytkov a luxusných materiálov. Nájdeme tu napríklad poťahy z perforovanej kože na vonkajšom venci volantu a radiacej páke, obloženie vo farbe Bright Aluminium na vetracích otvoroch, kľučkách dverí a poistkách dverí, a poťahy sedadiel Almond Resolve Cloth s historickým logom a štítkami s nápisom HUE 166.
Vďaka odolným gumeným rohožiam a odkladacej skrinke pod čalúnenou lakťovou opierkou medzi prednými sedadlami je edícia Heritage nielen štýlová, ale aj praktická.
Edícia Heritage bude k dispozícii s karosériou typu 90 aj 110.

Kľúčové prvky a vlastnosti:
Informatívna cena: od 30 900 £ (39 900 €)
V predaji: od augusta 2015
Typy karosérie: 90 Hard Top, 90 Station Wagon, 110 Utility Wagon, 110 Station Wagon
•    Unikátny metalický lak karosérie Grasmere Green; lemy blatníkov vo farbe karosérie
•    Unikátna farba strechy Alaska White
•    Strieborný predný nárazník s čiernymi koncovkami
•    Historický dizajn masky chladiča a okolia svetlometov
•    Robustné oceľové disky kolies vo farbe karosérie
•    Číra optika smerových svetiel
•    Pánty dverí vo farbe Indus Silver
•    Historický dizajn štítkov s logom
•    Lapače nečistôt s historickým logom
•    Nápis HUE 166
•    Obruby hodín a vetracích otvorov s povrchovou úpravou Bright Aluminium
•    Hliníkové vnútorné kľučky dverí a poistky dverí
•    Poťah z perforovanej kože na vonkajšom venci volantu, hlavici radiacej páky a páke ručnej brzdy
•    Čalúnenie Almond Resolve Cloth s bočnými a zadnými poťahmi Ebony Vinyl so štítkami s nápisom HUE
•    Odkladacia skrinka pod čalúnenou lakťovou opierkou s poťahom Almond Cloth
•    Gumené rohože s historickým logomEdícia Adventure
Vďaka modelu Defender si vozidlá Land Rover získali povesť najvhodnejších vozidiel pre expedície a edícia Adventure je určená práve pre tých, čo chcú objavovať.
Pôsobivé terénne schopnosti modelu Defender posúva edícia Adventure ešte ďalej. Je totiž vybavená novými podvozkovými prvkami na ochranu bočných prahov a olejovej vane a pneumatiky Goodyear MT/R zaručujú maximálny možný záber kolies na každom povrchu.
Edícia Adventure ponúka na výber tri pôsobivé metalické farby karosérie, a to Corris Grey, Yulong White a Phoenix Orange. Všetky farebné varianty ozvláštňuje kontrastná čierna farba Santorini Black na maske chladiča vo verzii Adventure a jej okolí, na kapote, streche a zadných dverách a tiež okolo svetlometov a na lemoch blatníkov.
Medzi ďalšie výnimočné prvky tejto edície, inšpirovanej dobrodružnými expedíciami, patria sedempalcové projektorové LED svetlomety, číre predné smerové svetlá a zliatinové disky kolies vo farbe Gloss Black s delenými lúčmi s povrchom opracovaným diamantovou frézou. Na predných blatníkoch sú polepy s nápisom „90“, resp. „110“.
Interiér kladie dôraz na komfort, keďže sa očakáva, že vozidlá edície Adventure dokážu posádku spoľahlivo ochrániť pred prírodnými živlami. K pocitu luxusu prispievajú prvotriedne sedadlá s čalúnením z kože Windsor, s časťami z perforovanej kože a kontrastným prešívaním, dostupné v štyroch rôznych farebných vyhotoveniach. Sú zladené s koženými poťahmi na volante, hlavici radiacej páky a páke ručnej brzdy a interiérovými ozdobnými prvkami vo farbe Bright Aluminium.
Vysokokvalitná koža Windsor je použitá aj na palubnej doske pred spolujazdcom a na prístrojovej doske. Celkový dojem dotvárajú kožené poťahy na dverách a držadlách, poťah stropu vo farbe Ebony a na mieru šité koberčeky.

Kľúčové prvky a vlastnosti:
Informatívna cena: Od 38 400 £ (45 900 €)
V predaji: od augusta 2015
Typy karosérie: 90 Hard Top, 90 Station Wagon, 100 Utility Wagon, 110 Station Wagon
•    Farba karosérie Corris Grey, Yulong White alebo Phoenix Orange
•    Maska chladiča „Adventure“, lemy blatníkov, kapota, strecha a zadné dvere vo farbe Santorini Black
•    Sedempalcové projektorové LED svetlomety
•    Číra optika smerových svetiel
•    Ochranné panely prahov a olejovej vane
•    Nápis „Defender“ s hodvábnym leskom na kapote
•    Zliatinové disky kolies vo farbe Gloss Black s delenými lúčmi s povrchom opracovaným diamantovou frézou
•    Pneumatiky Goodyear MT/R s bielymi nápismi
•    Paket Bright Pack
•    Polepy na predných blatníkoch
•    Čalúnenie z kože Windsor
•    Poťah z kože Windsor na palubnej doske pred spolujazdcom
•    Kožený poťah na obložení dverí
•    Obruby hodín a vetracích otvorov s povrchovou úpravou Bright Aluminium
•    Hliníkové vnútorné kľučky dverí a poistky dverí
•    Pedále so svetlým kovovým povrchom a gumenými prvkami
•    Stredová konzola vo farbe Santorini Black
•    Volant kompletne potiahnutý kožou
•    Perforovaná koža na hlavici radiacej páky, páke ručnej brzdy a držadlách
•    Poťah stropu Ebony Alston
•    Koberčeky s historickým logomLAND ROVER JE TU UŽ 67 ROKOV
Značka Land Rover sa preslávila na celom svete vďaka našej túžbe stvoriť vozidlo, ktoré si poradí s každým terénom. Za 67 rokov sa rodina vozidiel Land Rover značne rozrástla a zahŕňa vysoko uznávané modely, ktoré sa dnes predávajú v rekordných počtoch. A Defender svojím vzhľadom dáva hrdo najavo svoju príbuznosť s prvými modelmi, ktoré zišli z výrobnej linky továrne na Lode Lane v Solihulle pri Birminghame.HISTORICKÉ MEDZNÍKY
1947    Schválenie projektu Land Rover
1948    Predstavenie modelu Land Rover na amsterdamskom autosalóne
1948    Predstavenie prvej verzie Station Wagon.
1949    Britská armáda si objednáva prvé Land Rovery
1950    Pohon 4x4 s voľnobežkou nahradený voliteľným pohonom dvoch alebo štyroch kolies
1953    Zavedenie verzie s predĺženým rázvorom
1957    Zavedenie vznetového motora
1958    Uvedenie modelu Land Rover Series II s kultivovanejším dizajnom
1959     Vyrobené 250 000. vozidlo
1961    Series IIA so vznetovým motorom 2,25 l
1966    Vyrobené 500 000. vozidlo
1968    Svetlomety presunuté na predné blatníky
1970    Najlepší rok predaja s 56 663 maloobchodne predanými vozidlami
1971    Uvedenie modelu Land Rover Series III; vyrobený 750 000. Land Rover
1976    Vyrobený miliónty Land Rover
1979    Rozšírenie ponuky pohonných jednotiek o motor V8
1983    Predstavenie verzie 110 s vinutými pružinami
1984    Predstavenie verzie Land Rover 90
1990    Obrodenie modelov Land Rover a ich premenovanie na Defender 90, 110 a 130 s novým 2,5-litrovým turbodieselovým motorom s priamym vstrekovaním paliva
1992    Založenie spoločnosti Land Rover North America a uvedenie limitovanej edície 500 kusov modelu Defender 110     s 3,9-litrovým motorom V8
1993    Land Rover North America nadväzuje na úspech modelu Defender 110 a uvádza model Defender 90 s plátennou strechou
2007    Výrazné prepracovanie modelu Defender; pridanie šesťstupňovej prevodovky do ponuky
2012    2,4-litrový motor nahradený novým 2,2-litrovým vznetovým motorom
2013     Špeciálna edícia LXV pri príležitosti 65. výročia vzniku značky Land Rover
 

- - Inzercia - -