Dnes je nedeľa, 17.október 2021, meniny má: Hedviga
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Sedem tímov na najväčšom jachtárskom dobrodružstve na svete

november 21, 2014 - 19:56
Deväť mesiacov strávených na šírom mori, počas plavby s dĺžkou 71 745 kilometrov vystavení napospas nemilosrdným prírodným živlom: tak vyzerá každodenný život siedmich posádok od 4. októbra, keď odštartovali tohtoročné preteky Volvo Ocean Race.
Foto: 

Medzinárodné jachtárske posádky, medzi nimi aj jedna v čisto ženskom zložení, trénovali už niekoľko týždňov na svojich jednotných lodiach Volvo Ocean 65. Z technického hľadiska to znamená rovnaké podmienky pre všetkých. Rozhodujúcimi faktormi pre celkové víťazstvo a príchod do cieľa v švédskom Göteborgu 27. júna 2015 preto budú tímový duch, skúsenosti, ale aj schopnosť rýchlo reagovať – neočakávané okolnosti totiž nie sú na šírom mori ničím výnimočným. Pre všetkých sedem tímov je obzvlášť dôležité získanie rutiny pri zaobchádzaní s jachtou, pretože po prvýkrát sa všetci budú plaviť na nových – a predovšetkým rovnakých – lodiach Volvo Ocean 65. Nové jachty s dĺžkou približne 20 metrov sú o 1,7 metra kratšie a o viac ako tri tony ľahšie ako lode použité pri predchádzajúcej regate, čo okrem iného umožňuje plaviť sa vyššou rýchlosťou. Prípravy pred náročnými námornými pretekmi zahŕňali intenzívne tréningové etapy a testovacie plavby.


 
Prehľad posádok

Tím Abu Dhabi Ocean Race (Abú Zabí)
Tím Abu Dhabi plaviaci sa pod vlajkou krajiny, ktorá bude treťou zastávkou týchto pretekov, sa rozhodol staviť na skúsenosti: súčasťou deväťčlennej posádky sú viacerí veteráni pretekov Volvo Ocean Race, napríklad Adil Kahlid, Simon Fisher, Justin Slattery a Phil Harmer. A ani kapitán Ian Walker, jeden s najúspešnejších jachtárov Veľkej Británie a olympionik, nie je žiaden nováčik: počas svojej tretej účasti na týchto pretekoch si chce konečne vychutnať víťazstvo v regate plachetníc.
 
Tím Alvimedica (Turecko)
Úplným opakom je tím Alvimedica, ktorý sa na štart postavil po prvý raz. Kapitán Charlie Enright, pôvodom zo Spojených štátov amerických, je vo veku 29 rokov najmladším šéfom posádky na týchto plachtárskych pretekoch a pod sebou má navyše najmladší tím celej súťaže. Posádka pôsobí ako rodina, kapitán a jeden člen tímu spolu dokonca študovali. Tím plaviaci sa pod tureckou vlajkou si plní svoj dlhoročný sen: účasť v pretekoch Volvo Ocean Race.
 
Tím Brunel (Holandsko)
Počas svojej „prekliatej“, siedmej účasti na pretekoch chce Holanďan Bouwe Bekking zlomiť kliatbu – a konečne zvíťaziť. Skúsený kapitán sa spolieha na podporu svojich ľudí, medzi ktorých patrí Gerd-Jan Poortman, Pablo Arrarte, Jens Dolmer a Andrew Cape, aby priviedli tím Brunel na čelo hneď pri svojom prvom vystúpení.


 
Tím Dongfeng (Čína)
Tím plaviaci sa pod čínskou vlajkou sa na pretekoch Volvo Ocean Race zúčastňuje druhýkrát a má veľké ambície. Svedčí o tom už i samotný jeho názov: Dongfeng znamená „východný vietor“. Okolo sveta povedie tento tím francúzsky kapitán Charles Caudrelier, pričom polovica posádky pochádza z ríše stredu.
 
Tím SCA (Švédsko)
Pod názvom SCA sa na pretekoch Volvo Ocean Race po prvý raz zúčastňuje čisto ženský tím. Ich poznávacie znamenie: ružová jachta. Konkurencia by sa však nemala nechal oklamať týmto ošúchaným klišé. Skúsené dievčatá v ružových vetrovkách, ktoré pochádzajú okrem iného z jachtárskych národov, ako je Austrália, Veľká Británia, Holandsko a USA, chcú dokázať, že plachtenie vôbec nie je mužský šport. Plaviť sa budú pod švédskou vlajkou.
 
Tím Vestas Wind (Dánsko)
V snahe o získanie koruny jachtárskeho športu staví tento tím na silu vetra – a to nielen na šírom mori, ale aj s podporou dánskej veternej energetickej spoločnosti v úlohe sponzora. Austrálsky kapitán Chris Nicholson, ktorý sa na pretekoch Volvo Ocean Race zúčastňuje už štvrtýkrát, riadi prvú dánsku loď v histórii podujatia.


 
Tím España (Španielsko)
Vďaka Pedrovi Camposovi, generálnemu riaditeľovi tímu Telefónica 2011/12, je Španielsko opäť v súťaži. Na štart sa postavili Iker Martínez a Xabi Fernández, ako aj Francúz Michel Desjoyeaux, ktorý sa zúčastní niektorých etáp. Všetci členovia posádky sa spoločne môžu pochváliť až 13 absolvovanými okruhmi okolo sveta v rámci pretekov Volvo Ocean Race.
 
Trasa pretekov Volvo Ocean Race
Úvodný výstrel zaznel 4. októbra v Alicante a odštartoval preteky v prístave. O týždeň neskôr tímy konečne vyrazili zo španielskeho pobrežia Stredozemného mora „na veľkú plavbu“. Prvá etapa s dĺžkou 6 487 námorných míľ povedie do Kapského Mesta v Juhoafrickej republike. Ďalších 6 125 námorným míľ povedie okolo Afrického rohu a naprieč Indickým oceánom do Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch. A potom, po zdolaní ďalších 4 670 námorných míľ dorazia tímy na prelome rokov 2014/2015 do juhočínskeho mesta Sanya.
 
Cesta k prvej zastávke v novom roku meria 5 264 námorných míľ a vedie smerom na juh cez Tichý oceán do novozélandského Aucklandu. Z tzv. „mesta plachiet“ sa tímy pustia po trase s dĺžkou  6 776 námorných míľ najprv do mesta Itajai na severovýchode Brazílie a následne smerom na sever do Newportu na východnom pobreží USA (5 010 námorných míľ), ktoré bude po prvýkrát hostiteľom účastníkov regaty. Z tejto americkej metropoly vedie trasa cez Atlantik späť do Európy: po 2 800 námorných míľach si tímy urobia zastávku v portugalskom Lisabone, kým sa poberú ďalej krátkou trasou (647 námorných míľ) do francúzskeho mesta Lorient. Záverečný špurt s dĺžkou 960 námorných míľ povedie – vrátane 24-hodinovej zastávky v Haagu – okolo Britských ostrovov do Göteborgu.Luxus inšpirovaný morom
Spoločnosť Volvo Car Group pri príležitosti tohtoročných pretekov predstavila špeciálnu edíciu vozidiel inšpirovaných plavbou na mori. Piata generácia edície Volvo Ocean Race, do ktorej patria modely Volvo V40, V40 Cross Country, V60 a XC60, sa predstavila na ženevskom autosalóne 2014.
Edícia Volvo Ocean Race odráža stratégiu našej značky vyrábať vozidlá orientované na človeka. Odráža hodnoty, ktoré hľadajú zákazníci spoločnosti Volvo, pri výbere vozidla pre aktívny životný štýl a vzrušujúce dobrodružstvá bez kompromisov z hľadiska bezpečnosti, vplyvu na životné prostredie a spotreby paliva,“ povedal Anders H. Gustavsson, viceprezident oddelenia špeciálnych vozidiel v spoločnosti Volvo Car Group. Tieto modely sú k dispozícii v štyroch farbách – modrá Ocean Blue II, strieborná Bright Silver, čierna Black Sapphire a biela Crystal White. Unikátne sedemlúčové disky Portunus sú k dispozícii v 17-palcovom (V40 a V40 Cross Country) a 18-palcovom (V60 a XC60) vyhotovení. Označenie Volvo Ocean Race sa vyníma na prahoch dverí či predných blatníkoch a zobrazí sa aj po zapnutí displeja informačného systému.
 

- - Inzercia - -