Dnes je pondelok, 18.október 2021, meniny má: Lukáš
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Som ohromený krásou Slovenska

október 26, 2015 - 12:18
Andy Garth je veľvyslancom Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku presne rok.
Foto: 

Je skúseným diplomatom, na britskom ministerstve zahraničných vecí pracoval od roku 1988 a pôsobil na viacerých pozíciách v Európe a Ázii, vrátane Poľska, Rumunska, Thajska a Taiwanu. Na ministerstve viedol tím zodpovedný za predvstupové vyjednávania a rozšírenie EÚ. Dlhodobo asistuje britským firmám v Británii a v zahraničí. Naposledy viedol v Londýne tím pre obchod a investície zodpovedný za podporovanie firiem v exporte a zvýšenie úspechu britských firiem v zahraničí.

Ako vidí veľvyslanec Veľkej Británie Slovensko a jeho obyvateľov?
Je pre mňa cťou byť veľvyslancom Británie na Slovensku. Je to nádherná krajina so srdečnými a priateľskými ľuďmi. Je veľmi sympatické, ako je pre vás rodina dôležitá. Páčia sa mi aj vaše tradície a úcta k predkom – slovenské cintoríny sú vždy plné čerstvých kvetov. Slovensko vnímam ako krajinu príležitostí hlavne v obchode a cestovnom ruchu. Viem, že jeho potenciál nie je v Británii dostatočne spropagovaný. V tomto chcem z mojej pozície Slovensku určite pomôcť. S pribúdajúcimi leteckými spojeniami medzi Bratislavou, Popradom a Košicami s viacerými mestami v Británii som si istý, že zvýšime nielen prehlbovanie vzájomných osobných väzieb medzi našimi ľuďmi, ale aj väzby v oblasti turizmu a investícií.  Keby ste mali porovnať Slováka a Brita, v čom sme si podobní a naopak, v čom je markantná odlišnosť?
Myslím, že aj Briti aj Slováci sú si podobní v zodpovednom prístupe k práci a v zmysle pre humor. Máme radi športy, aj keď nie rovnaké. Ja sa ešte stále celkom nevyznám v pravidlách hokeja, aj keď ho rád sledujem. Hovorí sa, že Slovensko má najkrajšie ženy na svete. Myslím, že to nepotrebuje komentár. (smiech) Pri jedle som si všimol, že Slováci majú na obed vždy aj polievku, jedia menej zeleniny a že čím východnejšie cestujem, tým viac ma priatelia ponúkajú slivovicou.   

Ktoré miesto na Slovensku je vaše najobľúbenejšie? Keby ste mali zorganizovať návštevu britských turistov na Slovensku, aký itinerár by ste im pripravili?
Neprecestoval som zo Slovenska ešte toľko, aby som mal jedno obľúbené miesto. Pri mojich cestách po tejto krajine som väčšinou ohromený jej krásou. Turistom by som určite odporučil vidieť Bratislavu – jej Staré Mesto, Hrad, aj Slavín. Veľmi sa mi páčia historické mestá ako Levoča, Spišská Sobota. Máte krásne hrady. Navštívil som napríklad Červený Kameň, Spišský hrad, Bojnice. A, samozrejme, nesmieme vynechať Vysoké Tatry, ktoré ponúkajú fantastické možnosti na turistiku, ale aj iné športy. Splavovanie Dunajca na slovensko-poľskej hranici je tiež nádherné. Osobne dúfam, že sa mi počas mojich ďalších troch rokov podarí vidieť ešte veľa z krás Slovenska.Symbolmi Veľkej Británie sú automobily Jaguar či agent jej veličenstva James Bond. Ak by ste, naopak, mali Slovákom pripraviť „trip“ po Veľkej Británii, čo by určite nemalo chýbať?
Londýn je sám osebe symbolom Británie. Toto mesto má všetko pre mladých aj pre starších. Určite treba vidieť Big Ben a budovu parlamentu, londýnsku pevnosť Tower, Buckinghamský palác, Britské múzeum (do ktorého je vstup zdarma), Hyde park a mnohé ďalšie atrakcie. Okrem Londýna odporúčam navštíviť Windsorský zámok, univerzitné mestá ako Oxford a Cambridge alebo rodné mesto Williama Shakespeara Stradford upon Avon. Pre tých, ktorí majú radi šport, odporúčam zažiť Wimbledon alebo futbalový zápas v Liverpoole, kde pôsobí aj Slovák Martin Škrtel. A milovníkom prírody ponúkame krásne turistické chodníky v Dorsete a Cornwalle. Ja pochádzam z grófstva Yorkshire, ktoré má tiež fantastickú prírodu. Je toho veľa. Jedna návšteva určite nebude stačiť!

Už niekoľko týždňov Slovenskom rezonuje informácia, že by do Nitry mala prísť ďalšia automobilka, a to Jaguar/Land Rover. Neprezradíte nám viac?
Áno, tešíme sa z toho, že slovenská vláda podpísala dokument s automobilkou JLR o možnom vybudovaní nového závodu v Nitre. Toto je aj pre nás fantastická správa a musím pochváliť slovenskú stranu za vytvorenie dobrej východiskovej pozície pre Slovensko v takej silnej konkurencii s ďalšími štátmi. Pred uzavretím finálnej dohody treba však ešte urobiť veľa práce. Ja osobne tomuto projektu veľmi fandím a držím palce.Aký ste vodič a čo pre vás znamená auto? Ste majiteľom automobilu Jaguar. Čo pre vás stelesňuje táto značka?
Jaguár je kultová britská značka. Je to auto, za ktorým sa otočíte. My jazdíme na modeli Jaguar XF Sport. Podľa mňa je rovnako krásne zvnútra ako zvonka. Má svoj charakteristický dizajn a keď šliapnete na plyn, tak znie skvele. Mne sa páči hlavne v noci – so zapnutými svetlami.  

Katarína Kližanová Rýsová
Foto: archív A. G., Robert Hüttner (denník Pravda)

- - Inzercia - -