Dnes je nedeľa, 17.október 2021, meniny má: Hedviga
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Stanislav Lettrich (42), Dubové. (Tip Modrého z neba)

jún 07, 2012 - 10:24
Diváci Modrého z neba poznajú príbeh tohto otca, jeho statočného syna Jakuba aj jeho kamaráta Andreja – chlapcov, ktorí sa zoznámili na onkológii.
Foto: 

 

Najprv vysníval Andrej z Bratislavy auto pre svojho kamaráta a jeho otca, aby im uľahčil cesty z Dubového pri Turčianskych Tepliciach na časté kontroly do nemocnice v Bratislave.  V tej pamätnej relácii, keď dostal auto Jakub a jeho otec, Vilo Rozboril spontánne daroval svoje vlastné auto Andrejovej rodine. Tieto dva prepletené osudy sa nedávno opäť objavili v Modrom z neba – tentoraz Jakub vysníval pre svojho kamaráta vybudovanie bezbariérovej kúpeľne.
Tí, čo ho poznajú, sa vôbec nečudujú, prečo je práve Stanislav Lettrich tipom Modrého z neba na titul Otec roka.
V roku 2008, keď sa rozvádzal s manželkou, súd mu zveril do opatery syna Jakuba, pretože to bolo jeho želanie. Istý čas nažívali relatívne spokojne, otec pracoval ako stavbár – robil hydroizolácie, šikovný chlapec sa dobre učil, športoval, hral futbal a rekreačne aj hokej. Práve rana z puku do kolena naštartovala bujnenie nádoru a Jakub sa ocitol na onkológii. Jeho nohu sa už nepodarilo zachrániť.
Otec zanechal zamestnanie a od minulého roka, keď Jakubovi v Bratislave amputovali nohu, podriadil svoj život synovi. S malými prestávkami strávili spolu v nemocnici takmer celý rok, ale Kubov stav sa nezlepšuje a v súčasnosti merajú každý deň cestu z domu, z Dubového, do martinskej nemocnice.
Stanislav Lettrich sa o syna obetavo stará dvadsaťštyri hodín denne. Žijú z opatrovateľského príspevku, ktorý mu priznali až na odvolanie. Na otázku, čo mu dáva silu, odpovedá: „Jakub. Teším sa z každého dňa, kým je tu.“
No určite cíti aj energiu od ľudí, ktorí mu držia palce a usilujú sa pomôcť. Či už vo forme finančnej zbierky v dedine, aby mohol synovi zabezpečiť lieky a cesty do nemocníc, alebo drobných radostí, akým bol darček Modrého z neba – gratulácia od Mira Šatana a hokejistov Slovana k synovým pätnástym narodeninám.
„Je v jednej osobe všetko – priateľ aj otec,“ povedal o Stanislavovi Lettrichovi v relácii jeho syn Jakub. Možno ani netuší, že nie každý otec by zvládol to, čo ten jeho. 


Autor: Anna Bočková, Eva Mikulová, Ľudmila Grodovská
Foto: Tv Markíza

- - Inzercia - -