Dnes je pondelok, 06.december 2021, meniny má: Mikuláš
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

ŠTRAJK: Učitelia si počas štrajku musia platiť zdravotné poistenie

november 22, 2012 - 11:41
Učitelia, ktorí 26. novembra vstupujú do štrajku, si opäť musia za dni štrajku zaplatiť zdravotné poistenie. Zamestnávateľ ich na dni štrajku odhlasuje zo zdravotnej poisťovne a štrajkujúci sa musia do ôsmich dní prihlásiť ako samoplatitelia.
Foto: 

Za dni štrajku si musia zaplatiť zdravotné poistenie, suma za jeden deň predstavuje 1,58 eura, potvrdila Všeobecná zdravotná poisťovňa. Poistné za november je potrebné zaplatiť do 8. decembra.

Počas predchádzajúceho učiteľského štrajku 13. septembra zamestnávatelia odhlásili zo zdravotných poisťovní celkovo 80 870 ľudí. Zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne na deň štrajku zamestnávatelia odhlásili 55 776 zamestnancov a na tento deň sa nahlásilo 45 822 jednodňových samoplatiteľov. Poisťovňa Dôvera zaznamenala na 13. septembra 20 209 odhlásených zamestnancov a 17 407 sa prihlásilo ako samoplatitelia. Union registruje v deň septembrového štrajku 4 885 odhlásených zamestnancov a na tento deň sa u nich ako samoplatitelia prihlásilo 4 531 ľudí. Z vyše 80-tisíc odhlásených sa teda len 67 760 ľudí na tento deň prihlásilo ako samoplatitelia.

V prípade sociálneho poistenia počas zákonného štrajku nemajú zamestnanci žiadne povinnosti. Ich povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca v tomto období trvá, neprerušuje sa. Hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder agentúru SITA informoval, že zamestnávateľ nemá povinnosť oznámiť účasť zamestnanca na štrajku. Len v prípade, ak by súd preukázal nezákonnosť štrajku, účasť na ňom by bola považovaná za neospravedlnenú neprítomnosť v práci a došlo by k prerušeniu poistenia.

Štrajkujúci zamestnanci nemôžu mať v deň štrajku dovolenku ani náhradné voľno a za dni štrajku nedostanú mzdu.
Školskí odborári vstupujú od 26. novembra do časovo neobmedzeného štrajku za desaťpercentné zvýšenie platov a zlepšenie financovania školstva. Odvrátiť by ho ešte mohli rokovania s ministrom financií Petrom Kažimírom. Odborári čakajú na ponuku, ale vopred avizujú, že nehodlajú odstúpiť od požiadavky na desaťpercentné zvýšenie platov. Vláda zase ponúka maximálne päť percent. Štrajk zrejme nepotrvá na všetkých školách rovnako dlho, bude závisieť na učiteľoch jednotlivých škôl. 

Autor: SITA
Foto: SITA/Diana Černáková

- - Inzercia - -