Dnes je utorok, 26.október 2021, meniny má: Demeter
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Vedúce postavenie spoločnosti Volvo Cars v oblasti bezpečnosti

júl 09, 2013 - 12:21
Každý rok je vo švédskej automobilke Volvo Cars rokom bezpečnosti. Spoločnosť sa usiluje naplniť svoju víziu, podľa ktorej do roku 2020 v novom vozidle značky Volvo nezahynie a ani sa vážne nezraní ani jediná osoba. A údaje z nezávislých hodnotiacich inštitúcií po celom svete túto filozofiu zachraňovania životov iba potvrdzujú.
Foto: 

K najnovším úspechom značky Volvo v tomto smere patrí ocenenie Top Safety Pick+ pre modely Volvo S60 a XC60 zo Spojených štátov a vynikajúce hodnotenie najlepšieho vozidla v triede, ktoré získal úplne nový model Volvo V40 od nezávislej organizácie Euro NCAP za rok 2012. „Keď to zhrnieme, všetky najlepšie hodnotenia za posledný rok vyzdvihujú naše vedúce postavenie vo svete v oblasti automobilovej bezpečnosti. Sme veľmi hrdí na to, že ponúkame zákazníkom jedny z najbezpečnejších áut na svete,“ hovorí prof. Lotta Jakobsson, hlavná technická špecialistka pre oblasť bezpečnosti v bezpečnostnom stredisku Volvo Cars Safety Centre.Na tohtoročnom Ženevskom autosalóne 2013 spoločnosť Volvo Cars predstavila ďalšie svoje svetové prvenstvo v oblasti bezpečnosti. Systém detekcie chodcov a cyklistov predstavuje vylepšenie súčasnej technológie detekcie chodcov s automatickým zastavením. Pridaná funkcia zabezpečuje okrem chodcov aj detekciu cyklistov a automaticky zabrzdí, ak pred vozidlom zaregistruje cyklistu, ktorý náhle zmení smer jazdy. „Viaceré štúdie dokladajú, že naše systémy predchádzania nehodám vedú k významnému poklesu nehôd v skutočnej premávke. Nepretržitým zavádzaním nových preventívnych a ochranných systémov sa neustále približujeme k nášmu cieľu, že do roku 2020 sa v novom vozidle značky Volvo nikto nezraní ani nezahynie,“ dodáva Lotta Jakobsson.

Najvýznamnejšie ratingové výsledky vozidiel značky Volvo za uplynulých 12 mesiacov:

Rekordný výsledok pre model Volvo V40 v hodnotení Euro NCAP
Úplne nový model Volvo V40 získal najvyššie päťhviezdičkové hodnotenie nezávislej organizácie Euro NCAP a zároveň aj ocenenie za najlepšie vozidlo v triede za rok 2012 od tej istej organizácie v tvrdej konkurencii triedy malých rodinných vozidiel. Dosiahol tak najlepší celkový výsledok, aký kedy tento inštitút zaznamenal. Okrem toho model V40 dosiahol historický rekord aj v hodnotení bezpečnosti chodcov, kde získal 88 percent z celkového počtu bodov, čo je podstatne viac ako predchádzajúce najvyššie skóre.Modely S60 a XC60 získali nové ocenenie Top Safety Pick+
Modely Volvo S60 a XC60 ako dve z osemnástich vozidiel získali nové ocenenie Top Safety Pick+ od amerického Poisťovacieho inštitútu pre bezpečnosť cestnej premávky (IIHS). Aby vozidlo mohlo získať nové hodnotenie „plus“, musí mať dobré alebo prijateľné výsledky v novej nárazovej skúške s malým prekrytím a zároveň najvyššie známky v iných hodnoteniach inštitútu IIHS (čelný náraz so stredným prekrytím, bočný náraz, test prevrátenia vozidla a test nárazu zozadu). Až tri modely značky Volvo – C30, S80 a XC90 – získali ocenenie za špičkovú bezpečnosť Top Safety Pick za rok 2013.
Najlepšie hodnotenie pre modely S60 a XC60 v nárazovej skúške s malým prekrytím
V roku 2012 bol model Volvo S60 jedným z dvoch vozidiel, ktoré získali najlepšie hodnotenie inštitútu IIHS v novej skúške čelného nárazu s malým posunom. Táto skúška, pri ktorej 25 percent prednej časti vozidla narazí do pevnej zátarasy pri rýchlosti 64 km/h, má napodobniť, čo sa stane, keď vozidlo narazí predným rohom do iného vozidla alebo objektu, ako je napríklad strom či stožiar elektrického vedenia. Nastane veľmi vážna kolízna situácia. Model Volvo XC60 bol testovaný v roku 2013 a rovnako získal v tejto skúške najvyšší počet bodov.

Päťhviezdičkové hodnotenie ANCAP pre model V40
Austrálsko-novozélandské združenie pre hodnotenie nových vozidiel (ANCAP) nedávno udelilo päťhviezdičkové hodnotenie úplne novému modelu Volvo V40 na základe prísnejších kritérií, ktoré inštitút zaviedol v roku 2013. ANCAP vyzdvihol znamenitú ochranu chodcov a označil model V40 za „vynikajúceho kandidáta, ktorý sa v dnešnom hodnotení vyníma“.

Päťhviezdičkové hodnotenie Euro NCAP pre model V60 Plug-in Hybrid
Nový hybridný automobil Volvo V60 Plug-in Hybrid dosiahol v roku 2012 historicky najvyššie skóre v hodnotení Euro NCAP, aké kedy táto organizácia udelila elektrifikovanému vozidlu. Päť hviezdičiek v teste, ktorého súčasťou sú čelné nárazy s posunom pri rýchlosti 64 km/h, dokazuje, že vozidlo V60 Plug-in Hybrid sa vyznačuje rovnakou úrovňou bezpečnosti ako štandardný model V60.Model S60 ako prvý získal päť hviezdičiek v hodnotení US-NCAP
V Spojených štátoch sa model S60 stal prvým vozidlom, ktoré získalo celkovo päť hviezdičiek v aktualizovanom hodnotení amerického Národného úradu pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA), známom aj ako US-NCAP. Model S60 bol jediným vozidlom, ktoré získalo päť hviezdičiek v každej z troch nárazových skúšok (čelný náraz, bočný náraz do stĺpa a bočný náraz do bariéry), pričom je v ponuke aj so všetkými aktívnymi bezpečnostnými technológiami, ktoré odporúča NHTSA.

Technológia automatického zastavenia priniesla menej nehôd
Výhody revolučnej technológie City Safety, ktorá disponuje systémom automatického brzdenia vozidla pri nízkych rýchlostiach, dokladá správa inštitútu IIHS, ktorej výsledky poukazujú na významný pokles počtu poistných nárokov. Podľa výsledkov podobnej štúdie, ktorú vykonala švédska poisťovňa Volvia v roku 2012, vozidlá značky Volvo vybavené technológiou City Safety sú účastníkmi o 23 percent nižšieho počtu čelných zrážok spôsobených nárazom do vozidla zozadu než vozidlá bez technológie automatického zastavenia. Britský prevádzkovateľ služby prenájmu limuzín s vodičom Tristar Worldwide, ktorý úzko spolupracuje s leteckou spoločnosťou Virgin Atlantic, zasa zverejnil štúdiu, podľa ktorej sa počet kolízií spôsobených nárazom do vozidla zozadu znížil o 28 percent. Od zverejnenia uvedených štúdií bola technológia City Safety modernizovaná. Dnes je aktívna pri rýchlostiach do 50 km/h (predtým do 30 km/h).

- - Inzercia - -