Dnes je sobota, 16.október 2021, meniny má: Vladimíra
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

ATOPIA: Ide to aj bez škrabania?

december 11, 2018 - 12:45
Atopický ekzém trápi 30 % svetovej populácie. Z toho je takmer 20% dojčiat a malých detí. U 80 % prípadov sa atopický ekzém (atopická dermatitída) začína prejavovať v prvých mesiacoch života. Na atopickú dermatitídu neexistuje liek. V lepšom prípade v dospelosti vymizne, ale bohužiaľ existujú aj prípady, kedy sa s ňou pacient potýka po celý život.
Foto: 
aderma

Čo už o atopii najskôr viete

Z odborného hľadiska je atopická dermatitída chronické, svrbivé a zápalové ochorenie kože, ktoré sa prejavuje červenými ložiskami, niekedy mokvajúcimi, veľmi suchou kožou a silným svrbením. Rozsah postihnutia je rôzny: čelo, obočie, krk, trup, končatiny (obzvlášť podkolenné a lakťové jamky). Toto závažné ochorenie sprevádza suchosť kože a neznesiteľné svrbenie, ktoré ovplyvňuje kvalitu života nielen samotného pacienta, ale celej jeho rodiny. Chorý človek sa často potýka aj s psychickými problémami, kedy ho často kvôli vzhľadu kože okolie neprijíma, obzvlášť v kolektíve malých detí.

Priebeh ochorenia je charakterizovaný striedaním pokojových období s obdobiami vzplanutia (zhoršenie stavu spôsobené napr. stresom).

Prečo sa ľudia stávajú atopikmi?

Zvyčajne je to spôsobené dedičnou predispozíciou k alergickým reakciám ako astma, senná nádcha alebo zápal spojiviek. U 50% detí, ktorých jeden z rodičov trpí alergiou, dochádza k prejavom atopickej dermatitídy. Pravdepodobnosť sa zvyšuje na 80% v prípade, že obaja rodičia dieťaťa trpia alergiami. Atopická dermatitída sa u detí vyvíja tiež z dôvodu nedostatočnej bariérovej (ochrannej) funkcie ich kože. Poškodená bariérová vrstva nedokáže chrániť kožu pred externými faktormi a koža sa stáva veľmi citlivou.

Čo pomáha?

Pre priebeh atopického ekzému je typické jeho zhoršovanie počas chladných mesiacov. Pokožka býva v tejto dobe citlivejšia a náchylnejšia na podráždenie, je vysušená, má zníženú produkciu mazu a potu a zároveň porušenú ochrannú bariéru. Koža je následne citlivejšia na mechanické a chemické dráždivé vplyvy z externého prostredia a rovnako na suché a chladné prostredie.

Kľúčom k zmierneniu svrbenia nie je len užívanie kortikoidov predpísaných od lekára počas fáz vzplanutia, ale tiež používanie emoliencií a hydratačných dermokozmetických prípravkov, ktoré ich aplikujú každý deň. Emolienciá posilňujú vrstvu epidermis a obnovujú poškodenú bariérovú funkciu kože. Predchádzajú tiež dehydratácii kože a zabraňujú prieniku alergénov hlbšie do kože. Pri ich každodennom používaní je výrazne znížené riziko vysušovania a praskania kože, koža tak získava opäť pocit komfortu.

Upokojenie atopickej kože vyžaduje tiež vhodný životný štýl, ako v lete, tak aj v zime:

  • Optimálny kúpeľ. Kúpeľ je príjemný, avšak teplota vody by nemala presiahnuť 33°, kúpeľ by nemal trvať dlhšie než 5 až 10 minút. Účinky tvrdej vody je možné zmierniť používaním vhodných umývacích olejov. Prípravok hygieny nesmie obsahovať mydlo, ani dráždivé látky, naopak musí mať fyziologické pH a mal by sa ľahko vymývať. Dajte prednosť zvláčňujúcim umývacím olejom alebo penivým gélom určeným pre krehkú (fragilnú) kožu. Dlaňami naneste prípravok hygieny, netrite kožu (nepoužívajte umývaciu rukavicu alebo hubku). Dôkladne kožu opláchnite a veľmi jemne osušte (netrieť).
  • Starajte sa o nechty, aby boli stále krátke a nepobádali k škrabaniu (zdroj sekundárnej infekcie).
  • Vyhnite sa prachu, tabaku a roztočom, ktoré sa nachádzajú vo vnútri kobercov, na záclonách a v matracoch. Prostredie vášho domova musí byť čo najpríjemnejšie. Tip: Vetrajte miestnosť čo najčastejšie.
  • Vyhnite sa syntetickým tkaninám a vlne, ktoré často spôsobujú svrbenie. Dajte prednosť bavlnenému oblečeniu.
  • Používajte jemné pracie prostriedky, bielizeň dôkladne vypláchajte. Nepoužívajte aviváž.
  • Vyhýbajte sa priamemu vystaveniu slnku medzi 11.–16. hodinou. Nevystavujte slnku deti mladšie než 3 roky. Pred pobytom na slnku naneste prípravok s vysokým ochranným faktorom, nezabudnite na tričko, slnečné okuliare a pokrývku hlavy.

Zázrak menom ovos Rhealba®

Dermokozmetická značka pochádzajúca z Francúzska - A-DERMA - je špecialista na suchú a krehkú kožu atopikov celej rodiny. V srdci juhozápadného Francúzska v regióne Tarn pestuje jedinečný rastlinný druh, ovos Rhealba® v súlade so zásadami organického poľnohospodárstva. Do prípravkov radu EXOMEGA CONTROL určenej pre suchú a atopickú kožu značka A-DERMA používa výťažok z mladých výhonkov ovsa Rhealba®, lebo práve tie obsahujú všetku silu budúcej rastliny a oveľa viac vzácnych aktívnych látok, než je obsiahnutých v zrnách (saponíny a flavonoidy, ktoré znižujú podráždenie kože), a naopak neobsahujú proteíny, ktoré by mohli vyvolať podráždenie. Maximálnu koncentráciu aktívnych látok obsahujú výhonky ovsa Rhealba® okolo 12. týždňa „života“. Pretože táto koncentrácia netrvá večne, musí sa zber uskutočniť čo najrýchlejšie, počas 3-4 dní. Prípravky EXOMEGA CONTROL dokážu vďaka inovovanému chytrému zloženiu „držať kontrolu“ nad atopiou, presnejšie bojovať aj proti mikrozápalu, ktorý v pokožke prebieha aj v období fáze pokoja.

Zvláčňujúce prípravky EXOMEGA CONTROL sú v ponuke hneď v 3 formách podľa výživnosti textúry: mlieko, krém a balzam. Prípravky sú navyše vhodné už od narodenia, môžete nimi rozmaznávať aj krehkú kožu vašich najmenších!

Samotné premazávanie kože je vhodné doplniť o hygienu prípravkami určenými špeciálne pre pokožku so sklonom k atopii. Tie kožu nedráždia a plne vyhovujú jej špecifickým potrebám. Vyskúšajte textúru, ktorá Vám bude vyhovovať najviac, na výber máte medzi zvláčňujúcim sprchovým olejom, zvláčňujúcim penivým gélom a zvláčňujúcim umývacím gélom 2v1 TELO A VLASY. Viac informácií o celom rade EXOMEGA CONTROL nájdete tu: goo.gl/VuC7cM

Banner aderma

- - Inzercia - -