Dnes je pondelok, 18.október 2021, meniny má: Lukáš
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Začiatkom januára 1919 sa Bratislava stala súčasťou Česko – Slovenska

január 02, 2019 - 15:30
Prvého januára si naše mesto pripomenulo významné, sté výročie od chvíle, kedy sa definitívne stalo metropolou Slovenska.
Foto: 
Ivan Medveď

Udalosti, ktoré sa tu po prvej svetovej vojne odohrali boli dosť problematické.

Koncom 19. a začiatkom 20. storočia bola Bratislava druhým najpriemyselnejším mestom Uhorska. V meste sa rozvíjal priemysel a doprava, ktorá umožňovala rýchle spojenie s Viedňou a s Budapešťou. Úspechy v priemyselnom podnikaní sa prejavili vo vyššej životnej úrovni obyvateľstva. Koniec prvej svetovej vojny v novembri 1918 priniesol rozpad Rakúsko-Uhorska a vznik 1. Československej republiky. No nad Bratislavou sa stále vznášal národnostný otáznik. Maďarská vláda si totiž aj po vzniku republiky stále robila nárok na Bratislavu.

31. decembra 1918 o 14.30 h sa nad Prešporkom zjavilo československé lietadlo, na ktoré pálili všetci, čo mali zbrane. Lietadlo zhadzovalo letáky s textom, že vojaci neprichádzajú s nepriateľským úmyslom, ale ako osloboditelia. Počas Silvestra vošli do mesta.

Prvého januára 1919 sa prešporský župan Zoltán Jankó stretol v Pezinku s bratislavských županom Samuelom Zochom a veliteľom talianskych vojsk, generálom Piccionem. "Zoch zdôraznil Jankóovi, že obsadenie mesta bude mať politický ráz, že československé vojsko je disciplinované a obyvateľstvu zaručuje pokoj a bezpečnosť," napísal Hanák. Zoch zároveň oznámil, že od ďalšieho dňa bude v meste a na celom Slovensku úradnou rečou slovenčina.

- - Inzercia - -