Dnes je nedeľa, 17.október 2021, meniny má: Hedviga
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V Dúbravke demontovali oplotenie ako pamiatku na nájomné byty

november 12, 2019 - 21:24
Minulý týždeň začali v bratislavskej mestskej časti Dúbravka s demontážou oplotenia, ktoré bolo pozostatkom projektu výstavby nájomných bytov. Prečo sa tak udialo, sa musíme vrátiť pár rokov dozadu.
Foto: 
fb Dubravka

V roku 2014 mestská časť Dúbravka vydala stavebné povolenie na výstavbu nájomných bytov. Stavebné povolenie bolo v roku 2016 preklasifikované na výstavbu náhradných nájomných bytov. Výstavba sa mala realizovať na pozemku hlavného mesta z dôvodu dodržania zákona, ktorý samosprávam určil povinnosť zabezpečiť náhradné bývanie pre žiadateľov bytov z reštituovaných domov. K výstavbe sa však negatívne okrem mestských a miestnych poslancov vyjadrili aj obyvatelia Dúbravky a tiež väčšina reštituentov, ktorá sa mala do Dúbravky presťahovať zo Starého Mesta. V januári 2017 poslanci mestského zastupiteľstva rozhodli o zastavení výstavby a zverení pozemkov mesta do správy mestskej časti. Po nepodpísaní uznesenia bývalým primátorom Ivom Nesrovnalom, poslanci vo februári potvrdili svoje rozhodnutie a prelomili primátorove veto. Mesto napriek nesúhlasu poslancov v marci 2017 odovzdalo pozemok zhotoviteľovi, ktorý začal s výstavbou oplotenia. V apríli 2017 nariadil Okresný súd Bratislava IV neodkladné opatrenia, hlavné mesto sa preto muselo zdržať v danej lokalite akejkoľvej stavebnej činnosti do právoplatného rozhodnutia súdu. Krajský súd o niekoľko mesiacov zrušil rozhodnutie o pozastavení stavby, mesto však už s výstavbou nepokračovalo.

O tom, že v lokalite Pri kríži v Dúbravke sa stavať nebude, uistil obyvateľov Dúbravky aj nový primátor Matúš Vallo. Ako povedal, mesto sa nezrieka povinnosti stavať náhradné nájomné byty, tvrdí však, že daný problém je potrebné riešiť inak a inde. Nájsť menej problematický mestský pozemok a komunikovať s mestskou časťou a jej obyvateľmi inak, ako tomu bolo doposiaľ. Mestská časť momentálne komunikuje so svojimi občanmi o najvhodnejšom využití zvereného pozemku v tejto lokalite.        

- - Inzercia - -