Dnes je piatok, 22.október 2021, meniny má: Sergej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pýtajte sa odborníčky - priestor pre vás

február 01, 2020 - 08:12
Zubná lekárka MUDr. Zorica Nemcová edukuje v školských aj predškolských zariadeniach a v ambulancii sa snaží motivovať detských pacientov a ich rodičov k zodpovednému prístupu starostlivosti o zuby, dentálnej hygiene, správnym stravovacím návykom a pravidelným preventívnym prehliadkam.
Foto: 
pixabay.com

Ako správne umývať deťom zúbky?

Všeobecne sa odporúča doba čistenia zubov minimálne 2 minúty a jej cieľom je dôkladné odstránenie zubného plaku. Deti si za predpokladu dodržiavania správnej techniky môžu čistiť zuby ako manuálnou, tak aj elektrickou (rotačnou alebo sonickou/ultrazvukovou) zubnou kefkou. Vedecké štúdie dokazujú hlavne pri deťoch vzťah cukrov v potrave so zubným kazom. Prirodzené cukry sa nachádzajú v obilí, ovocí a zelenine, alebo v mlieku a v mliečnych produktoch ako mliečne cukry. Voľné cukry sú cukry, pridané do stravy výrobcom, kuchárom alebo konzumentom, a taktiež cukry, prirodzene sa vyskytujúce v mede, sirupoch, ovocných džúsoch a ich koncentrátoch (ide o mono- a dichasaridy - glukóza, galaktóza, fruktóza, sacharóza, maltóza, galaktóza a laktóza). Neexistuje dôkaz o negatívnom vplyve prirodzených cukrov vrátane mliečnych cukrov na vznik zubného kazu, odporúčania redukcie príjmu sa týkajú iba voľných cukrov.  

Ako si udržať zdravé zúbky?

Zubný lekár by mal každému dieťaťu, resp. rodičovi aspoň raz za rok odporúčať obmedziť jedlá a nápoje s obsahom cukru na menej ako 4 dávky denne. Po večernom očistení zubov dieťa už nesmie jesť ani piť nič okrem čistej vody. Do fľaše s cumľom nepatria sladené nápoje, ovocné džúsy, sladené mlieko alebo sójové mlieko. Chrup dieťaťa by nemal ostať bez ošetrenia. Dôležitá je aj spolupráca s čeľustným ortopédom. Podstatou detského zubného lekárstva by mali byť v prvom rade preventívne opatrenia, včasná diagnostika a liečba, ktoré vedú k eliminácii vzniku ochorení zubov a dutiny ústnej, a tým k zvýšeniu a udržaniu ich orálneho zdravia.

Pokojne nám napíšte vaše otázky pre MUDr. Nemcovú a na budúci týždeň vám odpovede sprostredkujeme.

Tešíme sa na vaše otázky

- - Inzercia - -