Dnes je nedeľa, 17.október 2021, meniny má: Hedviga
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Nové Mesto a Ružinov schválili rozpočet na tento rok

február 05, 2020 - 14:35
Mestská časť Nové Mesto bude v tomto roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, takmer 27 miliónov eur. Najväčšia časť financií z rozpočtu pôjde na parkovaciu politiku a vzdelávanie. Najbohatšia mestská časť Ružinov bude v tomto roku hospodáriť s rozpočtom viac ako 50 miliónov eur. Mestská časť chce zo svojho rozpočtu financovať najmä výstavbu a rozšírenie kapacít škôl a škôlok, ale aj rozvoj dopravy a rezidentského parkovania.
Foto: 

Mestská časť Nové Mesto bude v tomto roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, takmer 27 miliónov eur. Rozpočet mestskej časti Bratislava-Nové Mesto na rok 2020 dnes schválilo jej miestne zastupiteľstvo. Jedným z kľúčových projektov tohto roka je rozbehnutie parkovacej politiky v lokalite Tehelného poľa a jeho okolia, kde zastupiteľstvo vyčlenilo zhruba 330-tisíc eur na vybudovanie systému rezidenčného parkovania. Zlepšiť by sa malo parkovanie aj v lokalite Dimitrovka, kde na vybudovanie nových parkovacích miest na Nobelovej ulici pôjde vyše 115-tisíc eur. „Rozpočet odráža našu dohodu so školami a škôlkami, aby na deti išlo tento rok výrazne viac peňazí, než v predchádzajúcom období,“ zdôraznil starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

V bežných výdavkoch ide najviac peňazí na vzdelávanie – na chod škôl, spolu 11,4 milióna eur. V kapitálových výdavkoch je tento rok najviac peňazí vyčlenených na sociálne zabezpečenie, a to 1,2 milióna. Na rekonštrukciu ďalších škôl a predškolských zariadení, vrátane jedální a školských ihrísk, vyčlenila mestská časť 570-tisíc eur. Príspevková organizácia mestskej časti EKO-podnik VPS, ktorá zabezpečuje letnú a zimnú údržbu ciest, chodníkov, detských ihrísk či areálu Kuchajda, dostane na fungovanie príspevok vo výške 3,5 milióna eur. Na výstavbu a opravy miestnych komunikácií, vrátane cyklociest, je určených 3,7 milióna eur.

Ružinov plánuje financie zo svojho rozpočtu použiť aj na rekonštrukciu detských ihrísk a terás, na výstavbu nového moderného klientskeho centra, kompletnú rekonštrukciu hasičskej zbrojnice a rekonštrukciu budovy mestskej polície. Na návrh ružinovských poslancov bude z rozpočtu vyčlenená časť financií na odkúpenie budovy historickej radnice, o ktorú sa momentálne vedú právne spory.

Veľkou prioritou rozpočtu Ružinova je doprava a parkovacia politika. Prvú zónu rezidentského parkovania spustila mestská časť v lokalite 500 bytov, v tejto iniciatíve chce naďalej pokračovať. „Budeme sa tento rok snažiť zaviesť rezidentské parkovanie v katastrálnom území Nivy, až po Bajkalskú ulicu,“ uviedol starosta Ružinova Martin Chren.

Ďalšie peniaze z ružinovského rozpočtu budú vyčlenené pre podnik Verejnoprospešné služby Ružinov (VPS), ktorý má prejsť kontrolou a projekt revitalizácie priestoru trhoviska Miletičova. „Rokujeme aj o investičnom úvere, ktorý chceme použiť napríklad na výstavbu garážových domov,“ doplnil Chren.

Starosta Ružinova Martin Chren upozornil na to, že v aktuálnom rozpočte zatiaľ nie je zakotvený príspevok z Európskych fondov, o ktorý bude mestská časť žiadať a ktorý chce použiť na výstavbu nového 9-ročného pavilónu Základnej školy Medzilaborecká.

Zdroj: Sita

- - Inzercia - -