Dnes je nedeľa, 17.október 2021, meniny má: Hedviga
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako to naozaj je s materskou v Rakúsku- stručné fakty a zaujímavosti

marec 11, 2020 - 12:00
Moje milé dámy a páni, keďže správ a paniky máme všetci momentálne až až, zahryznime sa do čohosi čisto praktického. Naša obľúbená téma materskej dovolenky v zahraničí. Aké to s ňou je vo vyspelom Rakúsku? Je to skutočne prechádzka ružovou záhradou? Posúďte sami.
Foto: 
pixabay.com

Moja milá známa Lívia žije v susednej metropole vyše troch rokov. Odišla tam s manželom a malým bábätkom a domov sa už nevrátili. Usúdili, že u susedov im to z praktických príčin vyhovuje viac.

Stručné fakty

Ako mi bolo vysvetlené, nárok na materskú má v Rakúsku každá žena. „Rozdiel je v tom, či si pracovala a či nie,“ upresňuje Lívia. Ak má žena odpracovaných aspoň šesť mesiacov, môže si zvoliť dávku na základe svojho príjmu, ktorá je vo výške 80% 6-mesačného priemerného čistého príjmu. „Strop je tu 2000 EUR,“ dodáva. Ak žena nepracuje, zostáva jej len možnosť rozdeliť si plošnú štátnu dávku na dieťa, ktorá je momentálne 9000 EUR, podľa štyroch ponúkaných schém:

30+ 6 mesiacov – v tomto prípade môže 6 mesiacov ostať doma muž.

20+ 4 mesiace – tu mužovi priznávajú 4 mesiace.

15+ 3 mesiace – štvrťrok je pre otca.

12+ 2 mesiace – 2 mesiace patria mužovi.

„Plošná dávka 9000 EUR bola znížená na túto sumu pred dvoma rokmi. Predtým sme dostávali 15000 EUR. Rodič má taktiež právo na 50% plošnej dávky v prípade ďalšieho dieťaťa.

lake-4332981_1280.jpg

Foto: 
pixabay.com

Zaujímavosti z reality

„Po vyčerpaní dávky na dieťa nastáva návrat do starých koľají, zväčša ide o hľadanie si práce, poprípade evidenciu na úrade práce (AMS). Dávka v nezamestnanosti závisí na tom, či pracuje partner, ale aj na tom, či si bola zamestnaná pred materskou,“ pokračuje Lívia. „Čo sa škôlok týka, toto je naozaj boj,“ chytá sa za hlavu pekná Slovenka a dodáva, že ideálne je si štátnu škôlku zabezpečiť dva roky pred plánovaním dieťaťa, inak sú šance mizivé. Na druhej strane dodáva, že súkromné škôlky stoja rodičov maximálne okolo 200 EUR, lebo zvyšok poplatku financuje štát a tak je väčšina detí i tak v privátnych škôlkach. Teda aspoň vo Viedni. Štátne škôlky sú rovnako ako u nás bezplatné. Na záver nášho stretnutia ešte Lívia dodá malú zaujímavosť: „Ak odídeš do Rakúska po pôrode a nepracovala si tu, máš nárok na kombinovanú dávku na dieťa, ktorá sa vyráta ako priemer z dávky na Slovensku a z dávky v Rakúsku, kde sú vyššie životné náklady. V realite je však veľmi ťažké sa ku kombinovanej dávke nakoniec dostať, lebo byrokracia s tým spojená väčšinu mamičiek odradí.“

Zajtra sa spolu pozrieme na to, ako si materskú užívajú mamičky v susednom Maďarsku. Teším sa na vás.

- - Inzercia - -