Dnes je piatok, 22.október 2021, meniny má: Sergej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Múzeum (pre)žije – a Noc múzeí a galérií na Slovensku

apríl 09, 2020 - 10:05
Slovenské národné múzeum (SNM) zostáva pre svojich návštevníkov a priateľov prístupné aj v čase pandémie koronavírusu COVID-19, napriek tomu, že expozície a výstavy 18 špecializovaných múzeí SNM zostávajú v súlade s rozhodnutím hlavného hygienika SR Jána Mikasa a Ústredného krízového štábu SR uzavreté na dobu neurčitú.
Foto: 
shutterstock.com

Veľká noc v Slovenskom národnom múzeu

Fanúšikovia múzea však môžu aj počas Veľkej noci „navštíviť“ Slovenské národné múzeum online. Na stránke www.snm.sk a takisto aj na jeho facebookovej stránke nájdu množstvo aktualít, prezentačných videí, fotografií a reportáží, vďaka ktorým sa múzeum prenesie počas sviatkov aj do ich príbytkov.

„Uzavretie expozícií a výstav vo všetkých špecializovaných múzeách SNM bezprecedentne zasiahlo nielen do realizácie výstavného plánu na tento rok, ale zabránilo návštevníkom zavítať do našich múzeí po celom Slovensku, stráviť spolu s blízkymi plnohodnotne čas a oboznámiť sa pritom s rôznymi súčasťami našej histórie a ostatných múzejných odborov. V tomto kontexte chcem upriamiť pozornosť najmä na novo spustený formát webu SNM s názvom Blog – Múzeum online. Okrem dôležitých informácií súvisiacich s aktuálnym vývojom okolo koronavírusu a s tým spojenými dopadmi na našu činnosť  tu návštevníci nájdu aj prezentačné materiály, videá, fotografie a iné dokumenty, týkajúce sa napríklad našich výstav a expozícií, zbierkových predmetov, reštaurovania, múzejnej pedagogiky či prebiehajúcich rekonštrukčných prác na hradoch v správe SNM. Súčasťou tejto sekcie webu je aj možnosť začítať sa do elektronických vydaní našich exkluzívnych špecializovaných časopisov Múzeum a Pamiatky a múzeá,“ hovorí generálny riaditeľ SNM Branislav Panis.

Z dôvodu šírenia nového koronavírusu COVID-19 bolo SNM prinútené nielen uzatvoriť svoje brány pre návštevníkov, ale aj zrušiť či v lepšom prípade presunúť viacero obľúbených a každoročne tisíckami ľudí navštevovaných podujatí. Ide napríklad o burzy starožitností na Červenom Kameni, podujatia na Bojnickom zámku, na Spišskom hrade, v Betliari, Modrom Kameni, v Múzeu slovenskej dediny v Martine apod. Rovnako museli byť zrušené aj mnohé aktivity v rámci múzejnej pedagogiky, a to najmä v Historickom múzeu na Bratislavskom hrade, Prírodovednom múzeu v Bratislave, Múzeu holokaustu v Seredi, Etnografickom múzeu a Múzeu slovenskej dediny v Martine a v ďalších. „Osobitne sme radi, že aj keď nie v pôvodnom májovom termíne, jedno z najnavštevovanejších celoeurópskych kultúrnych podujatí na Slovensku, Noc múzeí a galérií, by sa v tomto roku predsa len malo uskutočniť. Od organizátorov Európskej Noci múzeí a galérií vo Francúzsku sme dostali návrh na posunutie tejto akcie na 14. novembra 2020, s čím sme súhlasili. Všetci veríme, že v tomto termíne bude situácia ohľadom koronavírusu oveľa pokojnejšia. SNM ako hlavný koordinátor podujatia už pripravuje všetky kroky na úspešnú realizáciu spomenutého podujatia,“ dodáva Branislav Panis.

- - Inzercia - -