Dnes je nedeľa, 17.október 2021, meniny má: Hedviga
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Toto sú najčastejšie problémy Slovákov so zrakom. Nepodceňujte prevenciu

október 08, 2020 - 16:24
Kedy ste naposledy navštívili očného lekára? Ak v pamäti lovíte príliš dlho, je najvyšší čas zarezervovať si termín. Niektoré zo začínajúcich sa očných ochorení nebolia, dokonca ich nástup ani nevidno.
Foto: 

Zanedbávanie pravidelných návštev oftalmológa sa pritom môže v niektorých krajných prípadoch skončiť slepotou. Na význam prevencie poukazuje dnešný Svetový deň zraku.

Zubár raz ročne, praktický lekár tiež. Ešte k tomu kardiológ a diabetológ. Ale čo oční lekári? Zrak je naším najdôležitejším zmyslom, no návšteve u nich sa oblúkom vyhýbame. Preventívna prehliadka u oftalmológa je pritom rýchla a bezbolestná. Navyše, často môže odhaliť nástup závažného očného ochorenia, ktoré si vôbec nemusíme všimnúť. „V krajných prípadoch sa tieto ochorenia môžu skončiť slepotou. Ich zákernosť spočíva v bezpríznakovosti. Oči nebolia, videnie sa nezhoršuje. A práve v tomto štádiu je dôležité začať s liečbou. Zradné sú ochorenia týkajúce sa diabetických zmien na očnom pozadí, nastupujúceho sivého zákalu, zeleného zákalu (glaukómu) a ďalších. Očný lekár dokáže počas vyšetrenia tieto ochorenia podchytiť už v ranom štádiu, čo je pre výsledok liečby rozhodujúce,“ približuje význam prevencie MUDr. Radovan Piovarči, primár očnej kliniky NeoVízia.

Najčastejšie

S preventívnou prehliadkou u očného lekára sa mnohým z nás spája Snellenova tabuľka. Áno, to je tá so zmenšujúcimi sa písmenkami v každom riadku. Aj vďaka nej sa očnému lekárovi podarilo podchytiť napríklad vašu krátkozrakosť. Refrakčné chyby sú pritom podľa primára Piovarčiho jednou z najčastejších príčin, prečo sa ľudia na oftalmológov obracajú. „Krátkozrakosť a astigmatizmus dokážeme dnes bezpečne, bezbolestne a rýchlo riešiť femtosekundovým laserom, ďalekozrakosť špeciálnou fakickou šošovkou ICL alebo metódou PRELEX. Medzi najčastejšie očné problémy patrí sivý zákal, ktorého odstránenie je tiež bezbolestné a rýchle. Ide vôbec o najčastejšie sa realizovanú operáciu na celom svete. Z praxe ešte evidujem stareckú slabozrakosť, tzv. presbyopiu. Text je pri nej lepšie čitateľný z väčšej diaľky, preto aj ten názov. Človek zrazu nevie dobre prečítať text v novinách, telefóne či na počítači. Problémom sú nákupné zoznamy, bločky a ak sa ešte k tomu pridružia ďalšie dioptrie, diskomfort je na svete. Aj tu však pomáha metóda PRELEX,“ vymenúva uznávaný očný chirurg.

Aj v pandémii

Obavy z nakazenia sa novým koronavírusom spôsobujú, že v prípade prevencie dosť poľavujeme. Doktora vyhľadáme až vtedy, keď je buď situácia vážna, alebo neskoro. A to je zlé. „Treba si však uvedomiť, že Covid-19 nie je v súčasnosti jediným ochorením na svete a v našich končinách. Ostatné ochorenia nespia, rozvíjajú sa. Kto má genetickú predispozíciu na niektorú z chorôb, ten ju dostane bez toho, či tu tento typ koronavírusu je alebo nie. Aj lekári by mali pristupovať k danej situácii s rozvahou a neodkladať pacientov dožadujúcich sa prevencie alebo kontroly na neskôr. S odstupom niekoľkých rokov si možno všimneme, že v dôsledku súčasnej pandémie viac ľudí umrelo na iné ochorenia, prípadne sa im stav nenávratne zhoršil,“ apeluje MUDr. Piovarči.

Ako často by sme teda mali prehliadku u oftalmológa absolvovať? Podľa očného chirurga frekvencia návštev závisí najmä od veku pacienta a jeho stavu. Mladí ľudia do 25. roku života by mali očnú prehliadku absolvovať aspoň raz za dva roky. Ľudia po 40-ke aspoň raz ročne a po 60. roku života ideálne dvakrát. Na pamäti by sme mali mať aj to, že jedna krátka bezbolestná návšteva nám môže uchrániť ten najcennejší zmysel, vďaka ktorému vnímame svojich blízkych a radosti bežných dní.

- - Inzercia - -