Dnes je piatok, 22.október 2021, meniny má: Sergej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Jeden Slovák spotrebuje v priemere denne sedem až osem mikroténových vreciek

september 09, 2021 - 09:28
Slovensko patrí v spotrebe mikroténových vreciek medzi popredné krajiny Európskej únie.
Foto: 
shutterstock

Jeden Slovák spotrebuje v priemere sedem až osem mikroténových vreciek denne. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedli Petra Cséfalvayová z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) a obchodný riaditeľ spoločnosti LIDL Slovensko Slavomír Špánik. Slovensko patrí v spotrebe igelitových vreciek medzi popredné krajiny Európskej únie. V niektorých iných členských štátoch pritom ročná spotreba mikroténových vreciek predstavuje 4 až 10 vreciek. Spoločnosť LIDL preto počas celého týždňa umožní svojim zákazníkom zakúpiť si viacnásobne použiteľné sieťky v dvojbalení za 49 centov. Edukačné aktivity bude LIDL realizovať aj na iných svojich predajniach.

V jednej zo svojich predajní sa preto dnes rozhodol odstrániť všetky mikroténové vrecká umiestnené na predajnej ploche. Zákazníkom miesto nich zadarmo daruje viacnásobne použiteľné sieťky, ktoré budú môcť použiť na prenos ovocia, zeleniny či pečiva. Popri rozdávaní sieťok spoločnosť zároveň uskutočňuje prieskum, v rámci ktorého sa zákazníkov pýta, či si vedia predstaviť nakupovanie bez používania vreciek a či by ich nahradili prípadne ekologickejšími variantmi.

„Mikroténové vrecká sú vyrobené z nízkohustotného polyetylénu. Vrecká sú však veľmi tenké, takže ani zďaleka nie sú v triediacich linkách automaticky spracované. Vrecká sú rozdávané zadarmo, pretože ich výroba je lacná. Náklady, ktoré však musia krajiny vynaložiť na odstránenie ich negatívnych vplyvov je však mnohonásobne drahšie,“ povedala Cséfalvayová. Mikroténové vrecká sa prirodzene nerozkladajú, iba rozpadajú na mikroplasty, ktoré sa následne dostávajú do vzduchu, vody a pôdy.

Spoločnosť LIDL preto počas celého týždňa umožní svojim zákazníkom zakúpiť si viacnásobne použiteľné sieťky v dvojbalení za 49 centov. Edukačné aktivity bude LIDL realizovať aj na iných svojich predajniach. Podľa Špánika je v budúcnosti možné, že reťazec úplne upustí od používania mikroténových vreciek, vzhľadom na množstvo predajní a zákazníkov však takýto krok nebude možné uskutočniť naraz.

- - Inzercia - -