Dnes je piatok, 22.október 2021, meniny má: Sergej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

V Hniezde záchrany na Neonatologickom oddelení našli chlapčeka

september 10, 2021 - 09:28
Bol na svete sotva pár hodín, s čiapočkou na hlave zabalený do zavinovačky
Foto: 
SITA

V Hniezde záchrany na Neonatologickom oddelení Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach na Rastislavovej ulici našli pred pár dňami novorodenca - chlapčeka. Hneď po vložení bábätka do Hniezda záchrany sa rozozvučal alarm. Informovala o tom Ladislava Šustová z komunikačného oddelenia UNLP Košice. „Vo verejnom inkubátore ležal chlapček, ktorý bol na svete sotva pár hodín, s čiapočkou na hlave a zabalený do zavinovačky. Našli sme ho vo výbornom zdravotnom stave,“ opisuje primárka Neonatologického oddelenia UNLP Iveta Kostelníková.

Novorodenci sa rýchlo podchladia, preto je verejný inkubátor vyhrievaný. Dieťatko okamžite dostáva plnohodnotnú lekársku pomoc. „Neonatológ dieťa vyšetrí, urobí základné klinické vyšetrenia, odhadne jeho vek podľa vonkajších znakov: hmotnosti a dĺžky, prítomnosti zvyšku zaschnutého pupočníka, občas pri dieťati nájdeme aj lístoček s menom a dátumom narodenia, niekedy má na ruke ešte aj náramok z pôrodnice. V tomto poslednom prípade, matka pravdepodobne porodila doma,“ hovorí primárka Kostelníková.

Zdravotníci všetko presne zdokumentujú, dokonca aj to, čo malo dieťa v Hniezde záchrany oblečené, či bolo čisté, alebo zanedbané. „Okrem základných laboratórnych vyšetrení, ako aj vyšetrenia krvnej skupiny realizujeme aj toxikologické vyšetrenie pre prípad drogovej závislosti matky, výtery i sérológiu vo vzťahu k možným infekciám,“ dopĺňa Kostelníková. Následná starostlivosť o zachránené dieťa sa nelíši od starostlivosti o ostatných novorodencov.

O nájdení dieťaťa vo verejnom inkubátore je vždy informované nielen riaditeľstvo nemocnice a OZ Šanca pre nechcených, ale aj sociálny pracovník nemocnice. Ten udalosť oznámi ÚPSVaR a začína sa proces umiestnenia dieťaťa do profesionálnej rodiny. Na neonatologickom oddelení ostáva dieťa do rozhodnutia súdu dva až štyri týždne. Ak si rodičia rozmyslia tento čin a žiadajú dieťa späť, nemocnica im ho vydať nemôže. Pri osvojení dieťaťa sa postupuje podľa Zákona o rodine, preto nemocnica rodičov odkáže na ÚPSVaR. V princípe však domnelá matka musí počkať na výsledky testov o preukázaní biologického materstva a následne čakať na rozhodnutie súdu, čo môže trvať aj rok.

V Hniezde záchrany v UNLP sa doposiaľ našlo 19 detí, z nich bolo 13 chlapcov a šesť dievčat. V dvoch prípadoch sa stalo, že domnelí rodičia žiadali nemocnicu o vrátenie dieťaťa, ktoré umiestnili do verejného inkubátora. Hniezdo záchrany, ktoré prevádzkuje UNLP Košice, je jedným z 20 na Slovensku. Nachádza sa v areáli na Rastislavovej 43, na prízemí chirurgického monobloku. V roku 2005 ho vybudovalo OZ Šanca pre nechcených. Matka doň môže uložiť novorodenca anonymne a beztrestne bez toho, aby niekto pátral po jeho a jej pôvode.

- - Inzercia - -