Dnes je utorok, 30.november 2021, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Neberte suchú pokožku na ľahkú váhu!

február 10, 2011 - 10:58
Najväčší orgán ľudského tela – koža je denne namáhaná a musí odolávať náporom počasia a často aj zlej starostlivosti. Ak svoju pokožku v zime zanedbáte, môže sa stať chronicky suchou a ak máte dedičnú dispozíciu, potrápi vás i atopický ekzém.
Foto: 
Hydratácia je jedna zo základných súčastí správnej starostlivosti o pokožku. Množstvo vody v pokožke ovplyvňuje nielen jej vzhľad, ale najmä zdravie. Vysušená pokožka je drsná, má tmavšiu farbu a zvrásnený povrch. Dehydratácia sa najviac podieľa na rýchlejšom procese jej starnutia.  Mnohí si neuvedomujú, že práve koža je náš najdôležitejší ochranca imunity pred nástrahami prichádzajúcimi z vonkajšieho prostredia. Podstatnú rolu pri ochrane organizmu pred baktériami a alergénmi z vonkajšieho prostredia hrá ochranná kožná bariéra, ktorá sa nachádza v najvrchnejšej rohovej časti pokožky. Tá je tvorená rohovinovými, čiže odumretými bunkami  a lipidmi bohatými na kyselinu linolovú, ktoré tvoria pružné spojenie. Ak je pokožka zdravá, tuky sa obnovujú samy. No ak je pri nedostatku lipidov v ochrannej kožnej bariére suchá, šupinatá a drsná, je potrebné dodávať pokožke tuky vo forme ošetrujúcich kozmetických prípravkov.

Krutá rana pre pokožku
Mráz, studený vietor, prechody z teplej miestnosti do chladného počasia a opačne či prekúrené vnútorné priestory budov sú faktormi, ktoré v zime trápia pokožku každého človeka, nielen atopika. O to viac starostlivosti si narušená, suchá a  atopická pokožka v zimnom období vyžaduje.  Premasťovanie prípravkami s vysokým podielom tukov by malo byť základom. Najvhodnejšie sú prípravky s obsahom kyseliny linolovej, ktoré majú jednak ochranný účinok, ale aj obnovujú ochrannú bariéru pokožky a pôsobia protizápalovo. Takisto je veľmi vhodné pridávanie olejových prísad do kúpeľa a používanie o olej obohatené sprchové prípravky.

Ako si nevysúšať pokožku
-    udržujte teplotu 20 stupňov Celzia a vlhkosť vzduchu 40 – 50 %
-    pravidelne vetrajte a vysávajte, nepoužívajte nadmerne klimatizáciu
-    ak v zime používate zvlhčovače vzduchu, starostlivo ich čistite a vymieňajte vodu
-    nefajčite v byte
-    zaobstarajte si „protialergicky“ upravenú posteľ s odnímateľným návlekom, ktorý budete prať dvakrát mesačne pri vysokej teplote
-    posteľnú bielizeň a hračky vystavujte do okien slnku a mrazu

Tipy produkty:

Sallos Atopikderm Bio Karité Balzam
Vysoko účinný balzam s príjemnou vôňou zabezpečuje suchej pokožke so sklonom k popraskaniu kompletnú výživu. Balzam blahodarne pôsobí pri psoriáze a ekzémoch, vyživuje, zvláčňuje a regeneruje pokožku nielen pri akútnych stavoch. Unikátne je najmä harmonické zloženie prípravku s olejom z púpalky a boráku, ktoré zabezpečuje prirodzenú liečbu kožných ochorení bez vedľajších účinkov chemických prísad.

Sallos Olej Atopikderm
Prípravok zabezpečuje ideálnu starostlivosť a výživu kože postihnutej ekzémom, psoriázou alebo vyrážkami nielen pri akútnych stavoch, ale aj v období bez príznakov, keď je potrebné pokračovať v starostlivosti a tak predchádzať ďalším ťažkostiam.
Výživné telové mlieko pre veľmi suchú pokožku a Výživný krém na ruky pre veľmi suchú pokožku  Pure & Natural
Bohaté zloženie s obsahom prírodného arganového a jojobového oleja dodá pokožke intenzívnu výživu a zanechá ju krásnu a hebkú po celý deň.

Linola
Prípravky radu Linola sú jedinečné práve vysokým obsahom kyseliny linolovej – vyššej  nenasýtenej mastnej kyseliny, ktorá je súčasťou tukov bunkových membrán, teda spojov medzi bunkami, ktoré pokožku držia pokope. Používanie prípravkov s jej vysokým obsahom vráti pokožke stratený tuk i vodu, zabráni svrbeniu a výrazne zlepší stav atopickej pokožky.

Autor: MÁRIA GYURÁNOVÁ
Foto: Shutterstock

- - Inzercia - -